סגור

רודי ג'וליאני מואשם בהפרת כללי האתיקה בשל טענות חסרות בסיס לגניבת הבחירות בארצות הברית

בזמן שהיה עורך דינו של דונלד טראמפ, טען ראש העיר ניו יורק לשעבר כי הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2020 נגנבו. כתב אישום הוגש נגדו אתמול במחוז קולומביה בטענה שטענותיו היו בלתי מבוססות. בשנה שעברה השעתה ניו יורק את רישיון עריכת הדין שלו

רודי ג'וליאני הואשם בהפרת כללי האתיקה בעקבות הטענות חסרות הבסיס שהשמיע לגבי גניבת הבחירות לנשיאות 2020, בזמן ששימש כעורך דין של דונלד טראמפ. כתב האישום הוגש אתמול על ידי המשרד במחוז קולומביה שאחראי על אתיקה מקצועית של עורכי דין, ובו נטען שג'וליאני, החבר בלשכת עורכי הדין של המחוז, טען טענות בלתי מבוססות במסמכים שהגיש לבית משפט פדרלי לגבי התוצאות של הבחירות לנשיאות 2020 בפנסילבניה.
כתב האישום הוגש לפאנל הערעורים בבית המשפט לאחריות מקצועית של מחוז קולומביה. כתב האישום מגיע יום אחד לאחר שהוועדה של בית הנבחרים לחקירת מהומות ה-6 בינואר 2021 בגבעת הקפיטול ערכה את השימוע הפומבי הראשון שלה, שבו הציגה ראיות לכך שטראמפ ובני בריתו ניסו להפוך את התוצאות החוקיות של הבחירות ועודדו המוני תומכים למנוע פיזית מהקונגרס לאשר את מינויו של ג'ו ביידן לנשיא.

1 צפייה בגלריה
רודי ג'וליאני ראש עיריית ניו יורק לשעבר
רודי ג'וליאני ראש עיריית ניו יורק לשעבר
ג'וליאני. הציג טענות לא מבוססות בנוגע לגניבת בחירות
(צילום: בלומברג)

ג'וליאני, שהיה בעבר ראש עיריית ניו יורק, נמנה עם תומכיו הלהוטים ביותר של טראמפ, וחזר וטען – ללא כל ראיות – שהבחירות נגנבו. על פי כתב האישום, ג'וליאני ביקש התקנת תקנת חירום שתמנע את אישור תוצאות הבחירות, הורה לבטל את תוקפם של פתקי הצבעה שהטילו בוחרים מסוימים בשבעה מחוזות והורה הוראות נוספות שהיו מאפשרות לפרלמנט של פנסילבניה לבחור את האלקטורים שלו ולהכריז על טראמפ כמנצח במדינה. בעקבות זאת הוא הפר שני חוקי אתיקה מקצועית בפנסילבניה, שאוסרים על עורכי דין ליזום הליכים משפטיים גחמניים ללא בסיס ראייתי, ואוסרים על התנהלות מתוך דעה קדומה שעומדת בסתירה לעקרונות החוק. האישומים עשויים להוביל להשהיית רישיונו כעורך דין ואף לפסילתו מהמקצוע במדינה.
ב-2021 הושהה רישיון עריכת הדין של ג'וליאני בניו יורק לאחר שבית משפט לערעורים פסק שהוא השמיע הצהרות "שקריות ומטעות במתכוון" שלפיהן הונאה בקנה מידה נרחב פגעה בטוהר הבחירות. גו'ליאני החל לייצג את טראמפ באפריל 2018 בעקבות החקירה דאז של התובע הכללי רוברט מולר לגבי התערבות רוסיה בבחירות 2016.