$
כלכלה ומדיניות

תביעת דיבה נגד פוקס ועורכי דין של טראמפ: "שיקרו - והמציאו אויב"

סמרטמטיק, שפיתחה תוכנה לספירת קולות, טוענת בתביעה, בהיקף 2.7 מיליארד דולר, כי מגישים של רשת השידור ועורכי הדין רודי ג'וליאני וסידני פאוול אמרו או רמזו לזיופים שנבעו מהטכנולוגיה שלה: "הם ידעו שהסיפור לא יוכל לשנות את תוצאות הבחירות, אך הוא יכול, וצפוי, להכניס להם כסף"

חדשות חוץ 15:0506.02.21

חברת תוכנת ההצבעות סמרטמטיק (Smartmatic) הגישה בסוף השבוע תביעת דיבה בהיקף 2.7 מיליארד דולר נגד פוקס ניוז, שלושה מגישים של הרשת, ועורכי הדין רודי ג'וליאני וסידני פאוול, שייצגו את הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, בעקבות מה שהיא מכנה "טענות שקריות" בנוגע להפסדו של המועמד הרפובליקאי בבחירות בנובמבר.

 

החברה מאשימה את הנתבעים ב"המצאת סיפור" לפיו טראמפ הפסיד לג'ו ביידן כתוצאה מזיוף קולות בהיקף נרחב.

 

"באין להם אויב אמיתי, הנתבעים המציאו אותו. הנתבעים החליטו להפוך את סמרטמטיק לאויב בסיפור שלהם", כך על פי התביעה בת 285 העמודים שהוגשה לבית משפט עליון במנהטן.

 

מנחי פוקס ניוז לו דובס, מריה ברטירומו וג'אנין פירו, הם בין הנתבעים המוזכרים בתביעה, שבנוסף להאשמה בהשמצה כוללת טענה להוצאת דיבה לגבי החברה.

 

התביעה טוענת שהנאשמים אמרו או רמזו באופן שקרי שטכנולוגיית ספירת הקולות של סמרטמטיק נפרצה בבחירות 2020, וטענו כי "סמרטמטיק היא חברה ונצואלנית שנמצאת בשליטת דיקטטורים מושחתים ממדינות סוציאליסטיות".

 

לדברי סמרטמטיק, "הנתבעים ידעו שהסיפור לא יוכל לשנות את תוצאות הבחירות", אך גם ש"הוא יכול, וצפוי, להכניס להם כסף".

 

רודי ג'וליאני רודי ג'וליאני צילום: אי פי

 

 

התביעה מגיעה מספר שבועות לאחר שמטרה אחרת לחיצי ההאשמות השקריות האלה – חברת דומיניון, הגישה תביעה משלה נגד ג'וליאני ופאוול, על סך 1.3 מיליארד דולר, כל אחד.

 

לפי התביעה, מיליוני בני אדם האמינו להאשמות השקריות הללו בגלל שני הנאשמים: "סמרטמטיק ומנהליה החלו לקבל מכתבי שנאה ואיומים ברצח". עוד נכתב כי לא רק שהחברה נפגעה עקב הדברים, אלא גם ש"הסיפור ערער את אמונתם של אנשים רבים בדמוקרטיה".

 

טראמפ, כשהוא נתמך בג'וליאני ופאוול, לא בחל בטענות שקריות נגד הבחירות, וסירב לקבל את העובדה שביידן זכה במירוץ בצורה הוגנת.

x