סגור
פוטו פריחת עצי דובדבן סין Xingren
פריחת עצי דובדבן בסין (צילום: AFP)

כלכלת סין צמחה ב-5.3% ברבעון הראשון - מעל התחזיות

אנליסטים בשוק ציפו שהתמ"ג במדינה יראה צמיחה של 4.6% לעומת הרבעון המקביל ב-2023; יעד הצמיחה של קובעי המדיניות בסין הוא לצמיחה שנתית של 5%

כלכלת סין התרחבה ברבעון הראשון של השנה ב-5.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר בצמיחה גבוהה מתחזיות האנליסטים, שהיו להתרחבות של 4.6%. לעומת הרבעון הקודם התרחבה הכלכלה ב-1.6%.
עבור השנה כולה הציבו קובעי המדיניות יעד לצמיחה של 5%, זאת לאחר שב-2023 התרחבה הכלכלה ב-5.2%.
"באופן כללי הכלכלה הלאומית החלה בצורה טובה את הרבעון הראשון ... והניחה יסודות חזקים לשנה כולה", נמסר בהודעה מלשכת הסטטיסטיקה המרכזית. עם זאת, הוסיפו כי "הסביבה החיצונית הופכת להיות מורכבת וקשה יותר ומלאה בחוסר ודאות, והבסיס ליציבות כלכלית עדיין לא יציב".
לפי הנתונים שפורסמו, הייצור התעשייתי צמח ב-6.1% בשלושת החודשים הראשונים של השנה לעומת השנה שעברה.
המכירות הקמעונאיות התרחבו ב-4.7% בתקופה, זאת בשל האטה במרץ לאחר שבינואר ופברואר נרשמה צמיחה של 5.5%.
מנגד, ההשקעות בנדל"ן נפלו ב-9.5%, כך שהמשבר במגזר נראה עוד רחוק מסיום. נתונים נפרדים שפורסמו היום חשפו גם כי מחירי הבתים נפלו במרץ בשיעור הגבוה ביותר מזה שמונה שנים. לנוכח החולשה הזו בנדל"ן, הממשלה הסינית פועלת להעברת הפעילות הכלכלית וההשקעות לתחומי הייצור והייצוא. בהתאם, הייצוא עלה ברבעון ב-1.5% לעומת השנה שעברה במונחים של דולרים.
"הנתונים טובים מהצפוי, אך בו בזמן המכירות הקמעונאיות ומגזר הנדל"ן נראים חלשים יחסית", אמר לפייננשל טיימס הכלכלן לארי הו מ-Macquarie.
הנתונים מתפרסמים לאחר שרק בשבוע שעבר הורידה סוכנות דירוג האשראי פיץ' את תחזית הדירוג של סין, בטענה לסיכונים מוגברים למצבה הפיננסי.