סגור

אלון מאסק נבחר לאיש השנה של טיים; מדעני החיסונים - גיבורי השנה

מייסד ומנכ"ל טסלה נבחר לאיש השנה של המגזין טיים לשנת 2021: "הרבה אנשים מתוארים כגדולים מהחיים, אך רק מעטים זכאים לתואר הזה", תיארו אותו בטיים. אתלטית השנה היא סימון ביילס ואמנית השנה - אוליביה רודריגו

אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל טסלה, נבחר ל"איש השנה" של מגזין טיים לשנת 2021. גיבורי השנה של טיים הם מדעני החיסונים. אתלטית השנה היא סימון ביילס ואמנית השנה - אוליביה רודריגו.
2 צפייה בגלריה
אלון מאסק מייסד ומנכ"ל טסלה
אלון מאסק מייסד ומנכ"ל טסלה
אלון מאסק על שער מגזין טיים
(צילום: TIME)


וכך פתחו במגזין טיים את תיאורו של מאסק: "האיש העשיר בעולם אינו מחזיק בדירה, ומכר לאחרונה את נכסיו. הוא משגר לוויינים לחלל ורותם את השמש להפקת אנרגיה; הוא נוהג במכונית שהוא יצר, שאינה משתמשת בדלק, ובקושי זקוקה לנהג. בהינף אצבע שלו, שוק המניות נוסק או צולל. צבא מעריציו נתלה בכל הברה שלו. הוא חולם על מאדים בעודו צועד על כדור הארץ. לאחרונה אלון מאסק גם אוהב לצייץ בלייב את ביקוריו בשירותים".
"סתם זורק כמה חברים בבריכה", כך הודיע הזיליונר ל-66 מיליון עוקביו בטוויטר בערב 29 בנובמבר, לאחר שאמר שלפחות מחצית מציוציו נעשים כשהוא יושב "על כתר הפורצלן". ו-21 דקות מאוחר יותר, הוסיף מאסק עדכון: "ספליש ספלאש". עוד נכתב עליו: "זהו האיש ששואף להציל את הכוכב שלנו ולמצוא לנו כוכב לכת חדש שנוכל ליישב: ליצן, גאון, איש חזון, תעשיין, בדרן; הכלאה מטורפת של תומס אדיסון, פי טי ברנום, אנדרו קרנגי וד"ר מנהטן מ-Watchmen, אל בעל עור כחול שממציא מכוניות חשמליות ועובר לגור במאדים. חברת הסטארט אפ שלו, ספייס אקס, עקפה את בואינג ואחרות במרוץ לתיירות החלל העתידית".
"חברת המכוניות שלו, טסלה, שולטת בשני שלישים משוק המכוניות החשמליות ששווה מאות מיליארדי דולרים, ומוערכת בכטריליון דולר. אלה הפכו את מאסק, בעל ההון הנקי של יותר מ-250 מיליארד דולר, לאיש הפרטי העשיר בהיסטוריה, לפחות על הנייר. הוא שחקן בתחום הרובוטים והאנרגיה הסולרית, הקריפטו והאקלים, שתלי מחשב למוח ותעלות תת-קרקעיות להסעת אנשים ומטען במהירויות על. מאסק בילה שנות חיים בהתרסה נגד שונאיו, ונראה שהוא סוף סוך בעמדה לשים אותם במקום. 2021 הייתה השנה שלו. באפריל זכתה ספייס אקס בחוזה בלעדי עם נאס"א, להטיס אסטרונאוטים לירח בפעם הראשונה מאז 1972".

"מכופף ממשלות ותעשיות"

"הרבה אנשים מתוארים כגדולים מהחיים, אך רק מעטים זכאים לתואר הזה. רק לפני כמה שנים לעגו למאסק וטענו שהוא אמן תרמיות משוגע על סף פשיטת רגל. אך כיום, הדרום אפריקני הביישן עם תסמונת האספרגר, שנמלט מילדות אלימה והתגבר על טרגדיות אישיות, מכופף ממשלות ותעשיות בכוח האמביציה שלו".
2 צפייה בגלריה
מנות חיסון חיסונים פייזר קורונה
מנות חיסון חיסונים פייזר קורונה
מדעני החיסונים הם גיבורי השנה
(צילום: רויטרס)
עורך טיים אדוארד פלסנטל הסביר את הבחירה: "איש השנה הוא אדם שמשפיע, ולמעטים יש יותר השפעה מלמאסק על החיים בכדור הארץ ובאופן פוטנציאלי - על החיים מחוץ לכדור הארץ. ב-2021, מאסק התלבט לא רק כאיש העשיר בעולם, אלא אולי כדוגמה הבולטת בעולם לשינוי האדיר בחברה שלנו".
כאמור, גיבורי השנה של המגזין הם המדענים שעומדים מאחורי החיסון נגד קורונה המבוסס על mRNA (של פייזר ומודרנה), ובייחוד ד"ר קתלין קריקו (ביוכימאית אמריקנית ממוצא הונגרי), ד"ר ברני גראהם מהמכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב, ד"ר קיזמקיה קורבט, מדענית שחורה מהרווארד שמילאה תפקיד מפתח בפיתוח החיסון של מודרנה ופרופ' דרו וייסמן, רופא-מדען אמריקני-יהודי שמחקריו והפטנטים שרשם איפשרו למודרנה ולביונטק-פייזר לייצר את החיסונים שלהן.
איש השנה של המגזין טיים נבחר במסגרת מסורת שהחלה ב-1927. בשנה שעברה היו אלו נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס שנבחרו יחדיו. המגזין משתדל לבחור באנשים שהשפיעו, והבחירה היא לאו דווקא אות של כבוד - כפי שהוכיחה הבחירה בצורר הנאצי אדולף היטלר לאיש השנה ב-1938.