סגור
מונית אוטונומית וויימו waymo לוס אנג'לס רכב אוטונומי
מונית אוטונומית של וויימו בלוס אנג'לס. הבדיקה תתבצע על מספר מוערך של 444 מכוניות (צילום: Waymo)

אחרי 22 תאונות: חקירה בארה"ב נגד ווימו - מיזם המכוניות האוטונומיות של גוגל

לפי הודעה שפרסם מינהל רשות הבטיחות בדרכים האמריקאי (NHTSA), 17 מהתקריות היו תאונות או שריפות שפרצו במכוניות המצויידות בדור החמישי של מערכת הנהיגה האוטונומית של ווימו

הרגולטורים בארה"ב החלו לחקור את ווימו (Waymo) – מיזם המכוניות האוטונומיות של גוגל – זאת לאחר 22 תאונות מדווחות שבהן הייתה מעורבת מערכת הנהיגה האוטומטית של החברה, כך לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל.
בהודעה שפרסם מינהל רשות הבטיחות בדרכים האמריקאי (NHTSA) נטען כי 17 מהתקריות היו תאונות או שריפות שפרצו במכוניות המצויידות בדור החמישי של מערכת הנהיגה האוטונומית של ווימו. בשאר התקריות, כלי הרכב הפרו את חוקי התנועה. עם זאת, במינהל הבטיחות הדגישו כי האירועים לא הסתיימו בהרוגים או בפצועים. הבדיקה תתבצע על מספר מוערך של 444 מכוניות.
הדיווחים על התאונות כללו התנגשויות בחפצים דוממים כמו שערים או מכוניות חונות. בחלק מהמקרים, התאונות ארעו זמן קצר לאחר שהמערכת התנהגה בצורה לא צפויה בסמוך לרמזורים או שלטים. "בהתבסס על ההערכה ראשונות של המקרים הללו, במינהל הבטיחות מבינים שמערכת הנהיגה האוטונומית של ווימו הייתה פעילה לאורך מרבית התקריות ובמקרים אחרים שבהם היה מעורב נהג מבחן, המערכת התנתקה ברגעים לפני התאונה", נכתב בדו"ח.
החקירה היא השלב הראשון לפני שבמינהל הבטיחות בדרכים יוכלו לחייב ביצוע ריקול, זאת אם יוחלט שהמכוניות מהוות סיכון לא הגיוני לבטיחות. לפי ההודעה, החקירה תבחן את הביצועים של כלי הרכב של ווימו בכל הקשור ל"זיהוי ותגובה למכשירים לבקרת התנועה ובהימנעות מהתנגשויות בחפצים דוממים ומכוניות אחרות".
ווימו דיווחו באופן ישיר על חלק מהתקריות, אך במקרים מסויימים, ביניהם כאלה שבהם המכוניות נהגו בניגוד לכיוון התנועה או נכנסו לאתרי בנייה, הדיווח התקבל בהתבסס על תיעוד ציבורי. מוקדם יותר השנה ביצעה ווימו ריקול ראשון לתוכנה, זאת בעקבות שתי תאונות בפיניקס. על אף התקריות, לאחרונה השיקה החברה מבחני נסיעה בכבישים מהירים, שבהם העובדים משמשים כנוסעים.
מווימו נמסר בתגובה כי הם "גאים בביצועים ובנתוני הבטיחות שלנו לאחר עשרות מיליוני מיילים של נהיגה אוטונומית, ובמחויבות שלנו לשקיפות בנושאי בטיחות". עוד המשיכו כי הן ממשיכים לשתף פעולה עם מינהל הבטיחות בדרכים.