סגור

תעריפי המשלוחים הימיים רק עולים, ומארסק חוגגת

חברת משלוחי המכולות הגדולה בעולם דיווחה על זינוק של 200% ברווח ברבעון השני ל-5 מיליארד דולר, ושל 60% בהכנסות ל-14 מיליארד דולר; זאת בעקבות המשך העומסים וצווארי הבקבוק בתובלה הימית, המתודלקים במחסור במכולות

מארסק, חברת משלוחי המכולות הגדולה בעולם, דיווחה על עלייה חדה ברווחי הרבעון השני על רקע המשך העומסים וצווארי הבקבוק שמעלים את תעריפי המשלוחים, כך דיווח באתר CNBC.


החברה הדנית דיווחה היום (ו') כי הרווח לפני ריבית, מס, פיחות ופחת (EBITDA) עמד על 5.1 מיליארד דולר, זינוק של 200% מ-1.7 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. ההכנסות זינקו בקרוב ל-60% ל-14.2 מיליארד דולר.

1 צפייה בגלריה
שינוע מכולות איי פי מולר מארסק A.P. Moller Maersk
שינוע מכולות איי פי מולר מארסק A.P. Moller Maersk
מכולות של מארסק
(צילום: בלומברג)

תעריפי המכולות טיפסו בחדות למעלה במקביל להתאוששות הכלכלית העולמית ממשבר הקורונה, כולל בביקושים לסחורות. במקביל, המחסור במכולות מפעיל לחץ על שרשראות האספקה. בתקופה האחרונה, שילוב בין עלייה בהזמנות והאטה בהכנת המשלוחים בשל התפרצויות קורונה במספר מדינות הובילו לעלייה נוספת במחירים.
"התפוסה העולמית לא מסוגלת לעמוד בביקוש וזה מה שמוביל לעליית התעריפים", אמר מנכ"ל החברה סורן סקו (Soren Skou), "בו בזמן רשמנו עומסים בלוס אנג'לס, הסגירה של תעלת סואץ לשבוע (לאחר שנתקעה בו אונייה וחסמה את התנועה), וגם אחד הנמלים הגדולים בסין נסגר ליותר משבוע ברבעון האחרון. זה פגע בקיבולת שלנו מה שהוסיף לבעיה".
כך למשל תעריפי משלוחים מסין לארה"ב טיפסו לשיא של 20 אלף דולr למכולה בגודל 12 מטרים - עלייה של 500% לעומת השנה שעברה, כך לפי חברת Freightos שמנטרת את המשלוחים.
במקביל לפרסום התוצאות הרבעוניות, החברה הדנית חשפה כי היא רוכשת את חברות משלוחי החבילות Visible Supply Chain Management ו-B2C Europe, זאת במסגרת התוכניות שלה להרחיב את יכולות המסחר המקוון שלה.