סגור

התקין פעמון ביתי חכם של אמזון – וישלם לשכנה פיצויים על פגיעה בפרטיות

בית משפט בבריטניה קבע, כי האיש ישלם עד 100 אלף פאונד לשכנה שלו לאחר שזו טענה כי לא התנהל בתום לב מולה כשדרשה את הסרטונים בהם היא מופיעה והסרת המצלמות. לדבריו, התקין את הפעמון והמצלמה כדי להגן על רכבו

תושב בריטניה שהתקין אינטרקום חכם בדלת ביתו – ומצלמה חיצונית נוספת המחוברת לפעמון – יאלץ לשלם פיצוי של עד 100 אלף פאונד לשכנה שלו. כך קבע בית משפט בבריטניה.
השכנה מארי פיירהורסט, הגישה את התביעה נגד ג'ון וודוורד, שניהם תושבי העיירה Thame. לטענתה, מצלמות האבטחה שהציב וודוורד בפעמון ובקיר הבית החיצוני הן חודרניות ופוגעות בפרטיות שלה.
התובעת טענה עוד כי מאז התקנת המצלמות היא חשה כל הזמן תחת מעקב – ובשל עוגמת הנפש הרבה אף נאלצה לעזוב את ביתה. בית משפט במחוז Oxfordshire שבחן חלק מהסרטונים שנקלטו במצלמות, קבע שטענות התובעת מוצדקות, ושהמצלמות מפרות את חוק הגנת המידע והפרטיות. כך מדווח המייל אונליין.
1 צפייה בגלריה
פעמון חכם ring smart של אמזון
פעמון חכם ring smart של אמזון
פעמון כניסה מתוצרת רינג סמארט
(צילום: amazon )
השופטת מליסה קלארק קבעה עוד שהמצלמות מהוות הטרדה אסורה של השכנה. השופטת הוסיפה שהנתבע לא התנהל בתום לב מול התובעת שדרשה את הסרטונים שבהם היא מופיעה ואת הסרת המצלמות. סכום הפיצוי הסופי עדיין לא נקבע אך לפי החוק הוא בסבירות גבוהה יתקרב ל-100 אלף פאונד.
המצלמה החכמה המדוברת בתביעה היא של Ring smart מבית אמזון. בין היתר היא מעדכנת את הבעלים של הבית דרך האפליקציה על כל מבקר שהגיע לדלת – ומאפשרת לו לשוחח עם המבקר במידת הצורך.
הנתבע טען כי התקין את הפעמון החכם ואת המצלמה הנוספת (לצד 2 מצלמות דמה לא פעילות) על מנת להגן על הרכוש שלו, ובאופן ספציפי על המכונית שלו. זאת לאחר שפורצים ניסו לגנוב את המכונית ב-2019. לאחר הפסיקה אמר וודווד למייל אונליין כי "ההוראה שקיבלתי עכשיו, להסיר את מכשירי ה"הטרדה" האלה, נשמעת בדיחה. אני בעצמי זה שמרגיש מוטרד. לרבים מהשכנים שלי יש פעמוני דלת חכמים".
הפסיקה עצמה היא הראשונה בבריטניה מסוגה שעסקה בהשלכות ה"מעקב" הפוטנציאליות הנלוות להתקנת פעמון דלת חכם מחובר לרשת. לפי הערכות, יש כיום 100 אלף בעלים של מערכות Ring בממלכה. בתגובה לפסיקה פרסמה רינג המלצה לכל בעלי הפעמונים החכמים שלה בבריטניה להציב מדבקה מתאימה שתיידע את השכנים והעוברים בסביבה כי הם מצולמים במצלמת פעמון הבית שלה.