סגור

זו לא טעות: עובד בטסלה שסבל מגילויי גזענות יפוצה ב-137 מיליון דולר

לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, ביהמ"ש פסק כי אוון דיאז, עובד קבלן שהועסק כמפעיל מעליות במפעל טסלה בפרימונט, קליפורניה, סבל מסביבת עבודת עוינת והחברה לא עשתה מספיק למנוע זאת. מאסק עדיין לא הגיב ישירות, אולם טסלה מסרה: "בין 2015-2016 לא היינו מושלמים"

חבר מושבעים בארה"ב הורה לטסלה לשלם פיצויים בגובה 137 מיליון דולר לעובד לשעבר, זאת לאחר שנפסק כי הוא סבל מסביבת עבודה גזענית ועוינת, כך דיווחו בוול סטריט ג'ורנל.
המושבעים קבעו כי החברה לא נקטה בצעדים סבירים כדי למנוע הטרדות גזעניות של אוון דיאז (53), עובד קבלן שהועסק כמפעיל מעליות במפעל של טסלה בפרימונט, קליפורניה בין השנים 2015-2016.

3 צפייה בגלריה
אלון מאסק מנכ"ל טסלה יולי 2021
אלון מאסק מנכ"ל טסלה יולי 2021
אלון מאסק
(צילום: בלומברג)

בטסלה הגיבו על פסק הדין בהודעה ששלחו לעובדים ובה ציינו כי המשפט עסק בקללות גזעניות שנשמעו בקומת הייצור וגרפיטי גזעני שצויר בשירותים. לפי טסלה, דיאז התלונן שלוש פעמים על ההטרדות, ובחברה דאגו שהמנהלים יפעלו בעניין. בכל זאת, חבר המושבעים פסק כי על יצרנית המכוניות החשמליות לשלם לדיאז 6.9 מיליון דולר בפיצויים ועוד 130 מיליון דולר בפיצויים עונשיים.
"לא היינו מושלמים"
"אף שאיננו מאמינים שהעובדות הללו מצדיקות את גזר הדין של חבר המושבעים בסן פרנסיסקו, אנחנו מכירים בכך שבין 2015-2016 לא היינו מושלמים", נמסר מטסלה. עם זאת, החברה שבראשה עומד אלון מאסק מהאנשים העשירים בעולם, לא ציינה אם בכוונתה לערער על פסק הדין.

3 צפייה בגלריה
Owen Diaz
Owen Diaz
מימין: אוון דיאז (Owen Diaz), עובד טסלה לשעבר ובנו
(צילום: בלומברג)

בשנה שעברה טסלה פרסמה לראשונה דו"ח על הגיוון בכוח האדם, לפיו שחורים מייצגים רק 4% מכלל התפקידים הניהוליים בארה"ב, ו-10% מכלל כח האדם במדינה. המפעל בו עבד דיאז נמצא באזור מפרץ סן פרנסיסקו ומעסיק כ-10 אלף עובדים.
דיאז בירך על ההחלטה שהתקבלה לאחר כשבוע בלבד של משפט. "זה מאיר על מה מה שקורה במפעל של טסלה", אמר. "אלון מאסק אתה על תנאי. נקה את המפעל הזה". בשלב זה עוד לא התקבלה תגובה מצידו של מאסק.
3 צפייה בגלריה
מפעל טסלה הרכבת מכוניות פרימונט קליפורניה
מפעל טסלה הרכבת מכוניות פרימונט קליפורניה
מפעל טסלה להרכבת מכוניות, פרימונט, קליפורניה
(צילום: רויטרס)
במאי זכה עוד עובד לשעבר במפעל טסלה בפרימונט, מלווין בארי, בפיצויים של מיליון דולר לאחר שבבוררות נקבע כי ספג קללות גזעניות מצד הממונים עליו.