סגור
רוברט קיוסאקי מחבר "אבא עשיר, אבא עני"
רוברט קיוסאקי. "יש לי טונות של זהב וכסף" (Gage Skidmore, Wikipedia)

מחבר "אבא עשיר, אבא עני": יש לי חוב של 1.2 מיליארד דולר

לדברי רוברט קיוסאקי, במקום לחסוך מזומן, הוא מעדיף להמיר את רווחיו לזהב וכסף. "אם אני נופל, הבנק נופל. לא בעיה שלי"

מחבר הספר "אבא עשיר, אבא עני", רוברט קיוסאקי (Robert Kiyosaki), שיתף לאחרונה את עמדתו הייחודית בנוגע לחוב והשקעות, נכסים והתחייבויות כספיות. כותב רב המכר שיתף באינסטגרם שהוא משתמש בחוב כדי לשלם על נכסים. הוא אמר שרכבי היוקרה שברשותו – פרארי ורולס רויס – שולמו במלואם, ולכן נחשבים כהתחייבות (liability) ולא נכס (asset).
בסרטון שהעלה הביע קיוסאקי ספקות באשר לחיסכון מזומן. לדבריו, במקום לחסוך מזומן, הוא מעדיף לאגור זהב ולהמיר את רווחיו לזהב וכסף. הוא ייחס את האסטרטגיה הזאת לכך שצבר חוב של 1.2 מיליארד דולר, ואמר שהוא נתון בחוב כיוון ש"אם אני נופל, הבנק נופל. לא בעיה שלי".
לדבריו, החוב הזה עוזר ליצור שפע, כפי שהלוואות משמשות לרכישת נכסים שמייצרים הכנסה, כמו נדל"ן, עסקים ומוצרי השקעה. הוא יעץ להשתמש בחוב כמינוף בהשקעות, במיוחד בתחום הנדל"ן, ואמר שהוא רואה זאת כדרך יעילה להתמודד עם תנודתיות השוק. "אני לא מחזיק בנחושת. יש ברשותי הרבה כסף. גיליתי מכרה כסף בארגנטינה וימאנה גולד (חברת כרייה קנדית) קנתה אותו ממני. יש לי טונות של זהב וכסף", כך אמר קיוסאקי בראיון לאתר Stockpulse בוועידה בוונקובר ב-2022.
קיוסאקי תמיד דיבר בזכות "נכסים אמיתיים" כמו ביטקוין, כסף, זהב ובקר ואגיו. ביטקוין הוא מהחביבים עליו, ונתפס על ידו כאמצעי גידור נגד השווי היורד של הדולר האמריקאי. הוא רואה זהב כיציב ומהימן יותר מכסף מזומן, אותו הוא מכנה "זבל" כיוון שהוא "לא סומך על הדולר הדפוק". גם כסף מהווה חלק חשוב מאסטרטגיית ההשקעה שלו, והוא רואה אותו כהשקעה ארוכת טווח, במיוחד בשל נדירותו הגוברת ומחירו הנמוך יחסית לזהב. כמו כן, נדל"ן עודנו נדבך חשוב בהשקעותיו, בשל הכנסתו הכפולה מדמי שכירות ומעלייה בערכו. ההשקעה הייחודית ביותר שלו היא בקר ואגיו, ומהווה דוגמה לאמונתו בהשקעות לא מסורתיות.
רב המכר של קיוסאקי "אבא עשיר, אבא עני", יצא לאור ב-1997 ונמכר ביותר מ-40 מיליון עותקים. בספר איתגר קיוסאקי את התפיסה לפיה רווחים גדולים הם הנתיב היחיד להפקת עושר, והאדיר את היתרונות שבסיכונים מחושבים ויזמות.