סגור
רוברט קיוסאקי מחבר "אבא עשיר, אבא עני"
רוברט קיוסאקי מחבר "אבא עשיר, אבא עני" (Gage Skidmore, Wikipedia)

מחבר 'אבא עשיר אבא עני': "הכלכלה היא הבועה הגדולה בהיסטוריה"

רוברט קיוסאקי לא סומך על דרך ניהול הכלכלה של הממשל והבנק המרכזי בארה"ב, ובכלל לא מאמין בכסף פיאט; הוא קורא למשקיעים לצאת משוקי המניות והאג"ח, ובדרך מברך "שאלוהים ירחם על כולנו"; הוא ממליץ להסתמך על 3 נכסים אלטרנטיביים, חלקם שנויים במחלוקת

שוקי ההון המסורתיים ספגו השנה מכה קשה עם ירידות חדות במניות ובאג"ח. עם זאת, אם תשאלו את מחבר הספר "אבא עשיר אבא עני" רוברט קיוסאקי (Robert Kiyosaki), הגרוע מכל עוד לפנינו. "אני מאמין שהכלכלה היא הבועה הגדולה בהיסטוריה. שאלוהים ירחם על כולנו", כך לפי ציוץ של קיוסאקי שפורסם ביאהו.
הירידות החדות בשווקים הובילו נכסים רבים להיסחר במחיר זול ואולי מפתה, אך קיוסאקי לא מתפתה. "רבים מכם יודעים שאיני משקיע במניות, אג"ח או קרנות מחקות. אני במקומכם הייתי יוצא מנכסים אלה. הכלכלה העולמית היא לא שוק".
במקום זאת, קיוסאקי ממליץ תחילה על שני נכסים להשקעה כחוף מבטחים – זהב, כסף (מתכת). והוא לא קורא לרכוש קרנות מחקות של המתכות או מניות הקשורות למתכות וגם לא חוזים על המתכות, אלא לקנות פיזית את המתכות עצמן. מוקדם יותר השנה הוא צייץ שהוא "רוצה רק מטבעות זהב וכסף אמיתי", ולא קרנות המחקות את מחירי המתכות.
מתכות יקרות, ובמיוחד זהב וכסף, משמשים משקיעים כמקלטים בטוחים מפני תקופות של אינפלציה ואי ודאות בשווקים. לא ניתן להדפיס אותן כמו כסף פיאט, ולכן הערך שלהן ברובו לא מושפע ממגמות בכלכלה העולמית. אם כי יש לציין שב-2022 נחתך ערכו של הזהב ב-4% ושל הכסף ב-9%, בין היתר בהשפעת חוזקו של הדולר והזינוק בתשואות האג"ח, בשל העלאות הריבית החדות שמטרתן לקרר את האינפלציה.


קיוסאקי הוא אוהד ותיק של הזהב – רכש לראשונה את המתכת כבר ב-1972. "אני לא קונה זהב כי אני אוהב זהב, אלא כי אני לא סומך על הפד", כך אמר בראיון בשנה שעברה. קיוסאקי אוהב גם את מתכת הכסף. לאחרונה הוא צייץ כי "מתכת הכסף היא ההשקעה הטובה ביותר באוקטובר 2022, וכולם יכולים להרשות לעצמם לקנות ב-20 דולר (מחיר אונקיה)".
לאור כל האמור, זה די מפתיע שהנכס הבא הוא בין המועדפים עליו: הביטקוין, שמחק את רוב ערכו השנה, כשרק לפני 12 חודשים נסחר בשיאו כמעט במחיר של 69 אלף דולר, ועתה הוא במחיר שנע סביב 17 אלף דולר. אך קיוסאקי לא נראה מוטרד מהנסיגה החדה בקריפטו.
"ביטקוין? מודאג? לא", כך צייץ. "אני משקיע בביטקוין כמו שאני משקיע פיזית בזהב, מתכת כסף ונדל"ן". למעשה הוא רואה בנפילה בביטקוין כהזדמנות. "אני אמתין שהמטבע יגיע לשפל של 10-12 אלף דולר".
קיוסאקי מאמין בביטקוין מאותה סיבה שהוא מאמין בזהב ובכסף – חוסר אמון בכסף פיאט ובממשל ששולט בו. "הימרתי נגד הפד, האוצר, ביידן, ומנגד אני מהמר על הזהב, הכסף והביטקוין".