סגור
מאהל מחאה נגד ישראל פרו פלסטינים אוניברסיטת קולומביה ניו יורק
טינים מפגינים באוניברסיטת קולומביה: "המאהל מעלה חששות ביטחוניים" (צילום: Charly Triballeau/Getty)

אוני' קולומביה האריכה את הדד-ליין לפינוי המפגינים הפרו-פלסטינים ב-48 שעות

לאחר התגברות הלחץ לסיום ההפגנות אחרי יותר משבוע, הודיעה ההנהלה כי מאות הסטודנטים המוחים שהתבצרו בכ-80 אוהלים נדרשים להתפנות, והאריכה שוב את הדד ליין לפירוק בעוד יומיים; כ-4,000 בני אדם חתמו על מכתב לפינויים

אוניברסיטת קולומביה בניו יורק האריכה את הדדליין לפירוק המאהל של המפגינים הפרו פלסטינים ב-48 שעות. בהצהרה שפורסמה בוושינגטון פוסט מסרה האוניברסיטה כי ההארכה נובעת מ"התקדמות חשובה" במו"מ מול מארגני המחאה. לפי ההצהרה, המארגנים הסכימו לפרק ולהסיר "מספר משמעותי" של אוהלים, והתחייבו לוודא שרק סטודנטים בקולומביה יקחו חלק בהפגנות. כמו כן, המארגנים הבטיחו לנקוט בצעדים כדי למנוע שיח מפלה ומטריד במאהל.
עם זאת, בשלב זה לא ברור מה יעלה בגורל הדרישות של המפגינים, הכוללות קריאה לביטול תוכנית משותפת עם אוניברסיטת תל אביב.
המאהל הוקם ביום שישי ואתמול (ג') הציבה נשיאת האוניברסיטה מינוש שפיק אולטימטום לפירוקו עד חצות ואיימה כי תקרא למשטרה לפזר את ההפגנה אם לא יעשו זאת. הדדליין הוארך בסופו של דבר עד לשעה 15 (שעון ישראל) וכעת הוארך פעם נוספת בעוד יומיים.
המחאות הפרו פלסטיניות נמשכות כבר שמונה ימים, ומתגבר הלחץ על שפיק מצד תורמים ומחוקקים לערב את המשטרה כדי לפנות את המאהל ולהשיב את הסדר לקמפוס. במקביל, סטודנטים ואנשי צוות עדיין זועמים על כך שבשבוע שעבר קראה למשטרה לפנות מאהל אחר.
המאהל המדובר כולל 80 אוהלים ומאוכלס במאות אנשים. הסטודנטים שהקימו את המאהל אמרו שלא יפרקו אותו כל עוד לא נענים לדרישות שלהם, הכוללות "ניתוק מוחלט" מכל מה שקשור בישראל, שקיפות פיננסית לגבי השקעות האוניברסיטה וחסינות מפני צעדים משמעתיים נגד המשתתפים בהפגנות.
בעקבות המהומות בקמפוס מאריכים בקולומביה את הלימודים מרחוק עד לסף הסמסטר. "אני תומכת לגמרי בחשיבות חופש הביטוי, מכבדת את הזכות להפגין ומכירה בכך שרבים מהמפגינים עשו זאת בצורה לא אלימה", מסרה שאפיק אמש. "אולם, המאהל מעלה חששות ביטחוניים, משבש את הפעילות בקמפוס ויצר מתיחות ואווירה עוינת לרבים בקהילה שלנו".
במקביל, כ-4,000 בני אדם חתמו על מכתב שנשלח לנשיאת אוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, בקריאה לפנות את הסטודנטים הפרו-פלסטינים מהקמפוס, לפטר את אנשי הסגל שתמכו בהם, ולספק לסטודנטים ואנשי סגל יהודים אבטחה אישית. בין החותמים גם פרופסורים, אנשי הוראה, תלמידים ותושבי השכונה, ולדבריהם: "המצב בקמפוס ממשיך להסלים. ישנם דיווחים על איומי מוות, קריאות לאלימות, תקיפה פיזית של תלמידים וגניבת רכושם, תמיכה מפורשת בארגוני טרור וקריאות לטיהור אתני".
הסיטואציה באוניברסיטה משכה תגובות מכל הקשת הפוליטית בארה"ב. כך, יו"ר בית הנבחרים מייק ג'ונסון הרפובליקני כבר הודיע כי בכוונתו לבקר היום (ד') את הסטודנטים היהודים באוניברסיטת קולומביה ולערוך מסיבת עיתונאים "בנוגע לעלייה המטרידה של אנטישמיות בקמפוסי האוניברסיטאות בארה"ב".
המחאות ממשיכות להתפשט בעוד אוניברסיטאות, וכך גם מספר העצורים. בקולומביה ובברנרד נעצרו אתמול מעל 100 סטודנטים, זאת לאחר ש-130 סטודנטים נעצרו ביום שני בהפגנה פרו פלסטינית באוניברסיטת ניו יורק, ובייל נעצרו 45 מפגינים.
ביום שני נעצרו 45 סטודנטים באוניברסיטת ייל, שהקימו מאהל פרו פלסטיני בשטח הקמפוס. על פי הדיווחים, המשטרה פשטה על המקום שלשום ובתוך שעה פורק המאהל והסטודנטים התפזרו. לפי דיווח בייל דיילי ניוז, המאהל הוקם בשישי וכלל 40 אוהלים. במחאה השתתפו יותר מ-250 אנשים. בוול סטריט ג'ורנל דיווחו גם כי חלק מהמוחים התעמתו עם סטודנטים יהודים בקמפוס.
דובר מטעם האוניברסיטה מסר כי במחאה השתתפו סטודנטים וכן אנשים שאינם מקושרים לייל. עוד הוסיף כי הם קיבלו מספר אזהרות שיעמדו בפני השלכות משפטיות ועונשים משמעתיים אם לא יעזבו את המקום. "האוניברסיטה קיבלה את ההחלטה לעצור את האנשים שלא הסכימו לעזוב, זאת מתוך התחשבות בבטיחות ובביטחון של כלל הקהילה", מסר הדובר.