סגור

מקדונלד'ס יוצאת מהפעילות ברוסיה - 32 שנה לאחר שפתחה את הסניף הראשון

הרשת, שמפעילה כ-850 סניפים ומעסיקה כ-62 אלף עובדים ברוסיה, הודיעה כי בכוונתה למכור את הפעילות לגורם מקומי בשל הפלישה לאוקראינה: "החברה הגיעה למסקנה שהפעילות אינה עומדת בקנה אחד עם ערכיה"; בכוונת מקדונלד'ס לנסות ולהתנות מכירה בהמשך העסקת העובדים הקיימים

תם הפרק של מקדונלד'ס האמריקאית ברוסיה - 32 שנה לאחר הפתיחה של הסניף הראשון, שהסעירה את העולם בינואר 1990. חברת המזון המהיר הודיעה היום שהחליטה להפסיק לפעול ברוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה, והחלה בתהליך מכירת כל מסעדותיה במדינה.
"המשבר ההומניטרי שנגרם עקב המלחמה באוקראינה, והסביבה העסקית האי ודאית בעקבותיו, הובילו את מקדונלד'ס למסקנה שהמשך הבעלות על עסקיה ברוסיה אינו אפשרי עוד, וגם אינו עומד בקנה אחד עם ערכיה של החברה", נאמר בהודעת הרשת.
רשת מקדונלד'ס מעסיקה כיום כ-62 אלף עובדים ברוסיה בכ-850 סניפים (חלק מהסניפים ללא שותפות של הקבוצה האמריקאית, מעבר לזיכיון).
1 צפייה בגלריה
מקדונלד'ס מקדונלדס סנט פטרסבורג רוסיה
מקדונלד'ס מקדונלדס סנט פטרסבורג רוסיה
סנףי מקדונלד'ס בסנט פטרסבורג
(צילום: שאטרסטוק)


בכוונת החברה למכור את נכסיה במדינה לקונה מקומי. מקדונלד'ס ציינה כי תנסה להתנות את עסקת המכירה בהמשך העסקת העובדים הקיימים. החברה מצפה לרשום מחיקה של של 1.4-1.2 מיליארד דולר בנכסיה בספרים בעקבות המהלך.
המכירה תכלול גם את הסרת לוגו, שם ומיתוג החברה מהמסעדות, אף שבכוונתה לשמור על המותג שלה ברוסיה. מסעדות מקדונלד'ס באוקראינה נותרות סגורות לעת עתה, אם כי העובדים עדיין מקבלים שכר, והחברה תומכת בסיוע הומניטרי לפליטים אוקראינים ברחבי אירופה.
החברה מצפה לרשום ב-2022 הוצאות שינועו בין 2.1 ל-2.3 מיליארד דולר. מניית מקדונלד'ס, הנמנית עם מדד דאו ג'ונס, ירדה ב-9% מתחילת השנה, מול ירידה של 11.4% בדאו ג'ונס בתקופה זו. החברה נסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי שוק של 181.2 מיליארד דולר.