סגור

הטלק המסרטן: ג'ונסון אנד ג'ונסון שוקלת שינוי מבני

על רקע אלפי תביעות של נפגעים וסכסוך עסקי עם ספקים, בודקת ענקית התרופות את העברת מוצרי הטלק ליחידה נפרדת. התובעים ביקשו לעצור את המהלך מחשש שהחברה תסיר אחריות לנזקים. אך בית המשפט בארצות הברית קבע שאינו יכול למנוע מג'ונסון אנד ג'ונסון לנקוט צעדים עסקיים עתידיים

ג'ונסון אנד ג'ונסון (Johnson & Johnson) בודקת אפשרות להעביר את אחריותה לנזקים שנגרמו משימוש בטלק שלה לתינוקות - ליחידה נפרדת, שבעתיד אמורה להגיש בקשה לפשיטת רגל, כך דיווחה רויטרס. זאת גם בעקבות המאבק מול חברת אימריס טלק אמריקה, שסיפקה בעבר טלק לג'ונסון אנד ג'ונסון והגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל.
כמה תובעים, מתוך אלפי התביעות שהוגשו נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון, ביקשו לעצור את המהלך בטענה שהחברה מנסה בדרך זו להסיר מעצמה אחריות לנזקים. אך שופטת בארצות הברית סירבה לבקשה ואמרה שאינה יכולה למנוע מג'ונסון אנד ג'ונסון לנקוט צעדים עסקיים עתידיים.

באוקטובר 2019 ביצעה ג'ונסון אנד ג'ונסון ריקול ל-33 אלף בקבוקי טלק לתינוקות, לאחר שמינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מצא כמות קטנה של אסבסט בבקבוק בודד. בהמשך, בעקבות אלפי תביעות שהוגשו נגד החברה, החלה ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם פיצויים. בנובמבר בשנה שעברה פסק בית המשפט בניו יורק פיצוי של 120 מיליון דולר לאישה בברוקלין ובעלה. האישה תבעה את החברה לאחר שחלתה בסרטן שלטענתה נגרם משימוש בטלק לתינוקות תוצרת החברה שהיה בו אסבסט.

1 צפייה בגלריה
אבקת טאלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון
אבקת טאלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון
אבקת טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון. אלפי תביעות
(צילום: רויטרס)

מוצרי הטלק של החברה משויכים כיום לשלוחה שלה שנקראת Johnson and Johnson Consumer Inc. כאמור, שופטת פשיטות הרגל לורי סלבר זילברשטיין סירבה אתמול לבקשת עורכי הדין של התובעים חולי הסרטן להוציא צו מניעה נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון לביצוע מהלך של הפרדת השלוחה. זאת במסגרת תפקידה של השופטת כמפקחת על הליכי פשיטת הרגל של אימריס, אחת מספקיות הטלק של החברה בעבר. "בית המשפט סירב בצדק לבקשת התובעים שאמורה למנוע מג'ונסון אנד ג'ונסון לבצע פעולות עסקיות לגיטימיות – אם תחליט לעשות זאת", אמרה דיאן סאליבן, עורכת דין שמייצגת את החברה.
הקרב המשפטי הזה היה יוצא דופן בכך שהתובעים ביקשו מבית המשפט למנוע מג'ונסון אנד ג'ונסון לנקוט צעדים שלדברי החברה היא טרם החליטה לבצע. ג'ונסון אנד ג'ונסון קונסומר אמרה שהיא "לא החליטה על צעדים כלשהם חוץ מלהמשיך להגן על בטיחות הטלק, ולדון במקרים האלה במערכת המשפט".
השופטת במשפט היא זו המפקחת גם על התיק של חברת אימריס טלק אמריקה, שסיפקה בעבר טלק לג'ונסון אנד ג'ונסון והגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל. אימריס וג'ונסון אנד ג'ונסון נאבקות זו בזו סביב השאלה מי צריכה לכסות את הוצאות המשפט. עורכי הדין של התובעים טענו שמתן האפשרות לג'ונסון אנד ג'ונסון להעביר את האחריות ליחידה שתגיש בקשה לפשיטת רגל תפגע בארגון מחדש של אימריס.
השופטת פסקה שלא יהיה זה נאות מצדה למנוע מג'ונסון אנד ג'ונסון לנקוט צעד היפותטי בעתיד, כחלק מתיק פשיטת הרגל של אימריס. היא אמרה שאימריס יכולה לתבוע את ג'ונסון אנד ג'ונסון אם היא תחליט להפריד ממנה את אחריותה בצורה שאימריס רואה כמזיקה או בלתי חוקית.