$
כלכלה ומדיניות

על רקע התביעות: ג'ונסון אנד ג'ונסון מפסיקה למכור טלק לתינוקות בארה"ב ובקנדה

החברה מתמודדת עם אלפי תביעות נגדה בטענה כי המוצר מסוכן לשימוש, זאת לאחר שמינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מצא לפני כשנה כמות קטנה של אסבסט בבקבוק בודד. החברה ממשיכה למכור את הטלק בשווקים אחרים בעולם

שירות כלכליסט 07:5820.05.20
ומה עם התינוקות שלנו הישראלים? ג'ונסון אנד ג'ונסון החליטה להפסיק למכור את הטלק לתינוק מתוצרתה בארה"ב ובקנדה (לאחר תום המלאים הקיימים), לנוכח אלפי התביעות המתנהלות נגד החברה בטענה כי המוצר מסוכן לשימוש. החברה תמשיך למכור את הטלק בשווקים אחרים בעולם.

 

 

 

באוקטובר 2019 ביצעה החברה ריקול ל-33 אלף בקבוקי טלק לתינוק, לאחר שמינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מצא כמות קטנה של אסבסט בבקבוק בודד. ענקית התרופות ומוצרי הבריאות וההיגיינה מסרה אז כי היא מבצעת את הריקול רק כמשנה זהירות, אך המשיכה להגן על בטיחותו של המוצר.

 

אבקת טלק של ג'ונסון & ג'ונסון אבקת טלק של ג'ונסון & ג'ונסון צילום: שאטרסטוק

 

ג'ונסון אנד ג'ונסון הגישה אף ערעור על החלטת בית משפט, שהורה לה לשלם 4.7 מיליארד דולר נזקים ל-22 תובעות שטענו כי המוצר גרם להן לחלות בסרטן – החלטה שהובילה להגשת 16 אלף תביעות נוספות.

 

הטלק לתינוק אחראי על 0.5% ממכירות חטיבת הבריאות שלה בארה"ב, אך הדיווחים החוזרים על הסיכונים שבמוצר גרמו לפגיעה קשה במכירות. החברה הדגישה בהודעה היום: "עשרות מחקרים מדעיים עצמאיים של מומחים רפואיים בכל העולם תומכים בטענה כי המוצר בטוח. הביקושים למוצר נפלו בצפון אמריקה, בעיקר בשל שינוי בהרגלי המוטעה שהופץ בנושא בטיחות המוצר".

 

עם זאת, בחברה ממשיכים לטעון שהמוצר בטוח לשימוש . כמו כן הודיעו כי ימשיכו למכור אבקת חיתולים לתינוקות המבוססת על עמילן תירס. בשלב זה עוד עומדות נגד התביעה אלפי תביעות הגורסות שאבקת הטלק מכילה אסבסט וגרמה לסרטן. ב-2018 הורה חבר מושבעים בארה"ב לחברה לשלם 4.9 מיליארד דולר בתביעה שהגישו נגדה 22 משפחות.

x