$
שווקי חו"ל

הפיצוי הופחת: ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם לחולת סרטן 120 מיליון דולר

פרשת האסבסט בטלק: בית המשפט העליון במנהטן הפחית את גובה הפיצוי שקבע חבר המושבעים במאי 2019 ושעמד על 325 מיליון דולר

שירות כלכליסט 19:2320.11.20

תשלום הפיצויים הופחת: ענקית התמרוקים ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם פיצוי של 120 מיליון דולר לאישה בברוקלין ובעלה - כך קבע בית משפט בניו יורק. האישה תבעה את החברה לאחר שחלתה בסרטן שלטענתה נגרם משימוש בטלק לתינוקות תוצרת החברה שהיה בו אסבסט. כך על פי דיווח ברויטרס.

 

 

במאי 2019, לאחר משפט שנמשך 14 שבועות, קבע חבר המושבעים כי על החברה לשלם 325 מיליון דולר לדונה אולסון (Donna Olson) בת ה-67 ובעלה רוברט בן ה-65. השופט ג'ראלד ליבוביץ' (Gerald Lebovits) מבית המשפט העליון במנהטן הפחית את התשלום, וקבע כי הוא גבוה מדי ושהאולסונים יכולים לנהל משפט חוזר על גובה הפיצויים.

 

השופט אישר את סכום הפיצוי המופחת ביום רביעי השבוע, כך לפי פרוטוקול בית המשפט. התשלום כולל 15 מיליון דולר פיצויי נזיקין ועוד 105 מיליון דולר ענישה - זאת לעומת התשלום הקודם שכלל 25 מיליון דולר פיצויי נזיקין ועוד 300 מיליון דולר ענישה.

 

ג'ונסון אנד ג'ונסון מסרה כי תערער על פסק הדין בשל שגיאות משפטיות וראייתיות משמעותיות. "אנו מגלים אהדה כלפי כל הסובלים מסרטן, ולכן העובדות כה חשובות", מסרה החברה. "אנחנו עדיין סמוכים ובטוחים שהטלק שלנו בטוח, נטול אסבסט ואינו גורם לסרטן".

אבקת טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון אבקת טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון צילום: רויטרס

 

 

ג'רום בלוק (Jerome Block), עורך דינם של בני הזוג אולסון, מסר כי הם מסופקים מהתוצאה ובטוחים שהיא תישאר על כנה. הוא גם אמר שהסרטן של דונה אולסון "נמצא בשלב מתקדם, ואנחנו מקווים לטוב".

 

דונה אולסון העידה במשפט כי השתמשה בטלק לתינוקות של ג'ונסון אנד ג'ונסון או בתרחיץ החברה במשך יותר מ-50 שנה. השופט ליבוביץ' כתב שהמושבעים הבינו שבמשך שנים רבות החברה רימתה ביודעין והתנהגה כ"עיוורת מרצון" כלפי סיכונים הבריאותיים של מוצרי הטלק שלה, בין השאר כדי לשמור על נתח שוק ורווחים.

 

החברה ניצבת בפני תביעה במיזורי על סך 2.12 מיליארד דולר בפיצויים לנשים שחלו בסרטן השחלות והאשימו את החברה שהדבר קרה בשל האסבסט בטלק התינוקות שלה ובמוצרי טלק נוספים מתוצרתה.

 

ג'ונסון אנד ג'ונסון עמדה בפני בדיקות קפדניות לגבי בטיחות אבקת התינוקות שלה, לאחר תחקיר רויטרס שחשף ב-2018 כי החברה ידעה במשך עשורים על הימצאות אסבסט בטלק שלה.  

 

רישומי חברות פנימיים, עדויות במשפט וראיות אחרות מראים כי מאז 1971 לפחות ועד תחילת שנות האלפיים, הטלק הגולמי של ג'ונסון אנד ג'ונסון נמצא עם שיעורים קטנים של אסבסט.

x