$
חברה וסביבה

ארה"ב: חקירה פלילית נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון בפרשת הטלק המסרטן

הרשויות בארה"ב פצחו בחקירה בחשד שענקית התרופות הסתירה מהציבור את הסיכון לחלות בסרטן כתוצאה משימוש באבקת הטלק שלה

שירות כלכליסט 09:5213.07.19

הרשויות בארה"ב פצחו בחקירה בחשד שענקית התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון הסתירה מהציבור את הסיכון לחלות בסרטן כתוצאה משימוש באבקת הטלק שלה. פתיחת החקירה מחמירה את השערוריה שפגעה בחברה בשנים האחרונות, וכללה מעל 13 אלף תביעות אזרחיות שהוגשו נגדה מצד לקוחות שטענו כי בעקבות השימוש בטלק חלו בסרטן השחלות.

 

 

מהחברה נמסר בתגובה כי כבר בפברואר חשפו כי זומנו לתת עדות בפרשה, וכי הם משתפים פעולה עם החקירה. "אבקת הטלק של ג'ונסון אינה כוללת אסבסט או גורמת לסרטן, כפי שהוכיחו עשורים של מחקרים קליניים עצמאיים. הטענה כי חלה התפתחות חדשה בנושא היא שגויה מיסודה", הגיב הדובר.

 

בחודש שעבר חבר מושבעים בקליפורניה פסק לטובת תובעת שטענה כי חלתה בסרטן בשל השימוש באבקת הטלק של החברה. זאת לאחר ששבועיים קודם לכן נדרשה החברה לשלם פיצויים של 300 מיליון דולר לאישה בניו יורק שהגישה נגדה תביעה דומה.

 

לפני כן, חבר מושבעים במדינת מיזורי בארה"ב הורה בחודש יולי 2018 לג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם 4.9 מיליארד דולר במקרה של 22 נשים ומשפחותיהם. שופט אישר את פסק הדין באוגוסט והחברה התחייבה לערער עליו.

טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון טלק של ג'ונסון אנד ג'ונסון צילום: רויטרס

  

 

בדצמבר האחרון התפרסם תחקיר נרחב של רויטרס בנושא, שהעלה כי בין 1971 ועד ראשית שנות ה־2000, הראו תוצאות בדיקות נוכחות מטרידה של החומר הרעיל אסבסט בטלק. בכירי ג'ונסון אנד ג'ונסון בחרו שלא לדווח על הממצאים לרגולטור או לציבור.

 

הפרשה הגיעה גם להודו - סוכנות רויטרס דיווחה בדצמבר אשתקד כי צוות של 100 מומחים מטעם הרגולטור ההודי הגיע אל מתקני ייצור ואתרי סיטונאות והפצה של יצרנית מוצרי התינוקות, ואסף דגימות של המוצר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x