סגור
Lloyds Bank לוידס בנק בריטניה 1
סניף של בנק לוידס בבריטניה. חברות הקש עזרו לגייס כספים לכוח קודס (צילום: בלומברג)

FT
תחקיר: כך עקפה איראן את הסנקציות האמריקאיות וגייסה מאות מיליונים למשמרות המהפכה

תחקיר של הפייננשל טיימס חשף שחברת הפטרוכימיים האיראנית PCC המשיכה לפעול בבריטניה על אף שהאמריקאים השיתו עליה סנקציות ב-2018. השיטה: רשת של חברות קש שפתחו חשבונות בבנקים לוידס וסנטנדר, שאפשרו להן להעביר באופן חסוי כספים ברחבי העולם, בין היתר עבור כוח קודס

איראן השתמשה בשניים מהבנקים הגדולים ביותר בבריטניה כדי לעקוף את הסנקציות ולהעביר באופן חסוי כספים ברחבי העולם, כך לפי דיווח בפייננשל טיימס. הבנקים הם לוידס וסנטנדר בבריטניה שלפי התחקיר פתחו חשבונות לחברות קש בריטיות שהיו למעשה בבעלות חברת פטרוכימיקלים איראנית, PCC, שהושתו עליה סנקציות מאז נובמבר 2018. החברות פעלו ממשרדים בסמוך לארמון בקינגהאם.
לפי האמריקאים, חברת הפטרוכימיקלים הממשלתית הייתה חלק מרשת שגייסה מאות מיליוני דולרים עבור "כוח קודס" של משמרות המהפכה האיראניות, ועבדו עם סוכנויות הביון הרוסיות לגייס כסף למיליציות שבתמיכת האיראנים. בשנה שעברה האשים משרד האוצר האמריקאי את החברה בשימוש במספר חברות קש כדי לעקוף את הסנקציות על ידי העברת המכירות דרך אסיה.
בהתבסס על מסמכים, מיילים והצהרות פיננסיות נחשף כי על אף הסנקציות הזרוע הבריטית של PCC המשיכה לפעול מהמשרד שלה בגרובנור גרדנס בשכונת בלגרביה בבירה הבריטית, זאת באמצעות שימוש ברשת מורכבת של חברות קש בממלכה ובמדינות אחרות. הטענה היא כי ב-PCC השתמשו בחברות בבריטניה כדי לקבל כספים מישויות איראניות בסין, תוך הסתרת הבעלות האמיתית שלהם באמצעות "הסכמי נאמנות" ומינוי דירקטורים.
אחת מהחברות הללו נקראת פיסקו בריטניה, והיא משתמשת בחשבון עסקי בסנטנדר בבריטניה. לפי מרשם החברות הבריטי, פיסקו היא בבעלות אזרח בריטי בשם עבדוללה-סיאואש פחימי. אולם, לפי מסמכים פנימיים, שחלקם הודלפו על ידי אתר האופוזיציה האיראני וויקיאיראן, פיסקו היא למעשה בשליטה מלאה של PCC ופחימי חתם על חוזה להחזיק בחברה דרך קרן נאמנות. פחימי שימש כדירקטור ב-PCC בריטניה בין אפריל 2021 ועד פברואר 2022. חשבון הבנק של פיסקו בסנטנדר קיבל ב-2021 העברה מחברה סינית בשם בלאק טוליפ. מהמסמכים הפנימיים שהודלפו עולה כי מדובר בחברת נאמנות נוספת שבשליטת עובד ב-PCC.
מסנטנסדר נמסר כי אינם יכולים להגיב על קשרי לקוחות ספציפיים, אך בבנק "ממוקדים על ציות לסנקציות". אדם המקורב לנושא הוסיף כי בבנק סגרו את החשבון של פיסקו.
חברת קש נוספת בבריטניה השייכת למעשה ל-PCC היא אריא אסוסייטס, שלה חשבון בלוידס. באופן רשמי היא בבעלות מוחמד עלי רג'אל, שלפי מיילים פנימיים משמש כסגן מנכ"ל PCC בבריטניה, ונמצא בקשר רציף עם בכירים בטהראן. ביולי 2021 בכיר במחלקת החשבונאות של PCC בטהראן שלח מייל לרג'אל לגבי תשלום מתוכנן מסין. "נא לשלוח לנו את מספר החשבון הבטוח לתשלום", כתב. רג'אל הורה לו להעביר את הכסף לחשבון של אריא בלוידס. "אנא וודא שאין שום סימן ל-PCC", הדגיש.
החברות, רג'אל ופחימי סרבו להגיב. מלוידס נמסר כי אינם יכולים להגיב על לקוחות, אך בבנק מצייתים לחוקי הסנקציות. "בשל מגבלות משפטיות, איננו יכולים להגיב על דיווחים לגבי פעולות חשודות לרשויות הרלוונטיות מתי ואם הן קורות".
לפי הדיווח, PCC בבריטניה חתמה גם על חוזה לרכישת ציוד מחברה טורקית בשם ASB, שבשנה שעברה הושתו גם עליה סנקציות על ידי הממשל האמריקאי בשל הקשרים למשמרות המהפכה.