קורונה

לראשונה זה רבע מאה: הודו נקלעה למיתון

מגפת הקורונה ממשיכה לחולל שמות בכלכלה השישית בגודלה בעולם, והיא התכווצה ב-7.5% ברבעון השלישי; זאת לאחר התכווצות של 24% ברבעון השני; האנליסטים מאשימים את הממשלה בתגובה לא מספיקה למשבר וצופים התאוששות איטית

שירות כלכליסט 09:0028.11.20

הודו נקלעה למיתון בפעם הראשונה מזה קרוב לרבע מאה על רקע מגפת הקורונה שממשיכה לפגוע קשות בכלכלתה, לדברי כלכלנים צפויה לה התאוששות איטית.

 

לפי נתונים שפורסמו אתמול (ו'), ברבעון השלישי של שנת 2020 התכווץ התמ"ג בכלכלה השלישית בגודלה באסיה והשישית בגודלה בעולם ב-7.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, אז צמחה ביותר מ-4%. צפי האנליסטים עמד על ירידה של 8.8%. הירידה הנוכחית מגיעה אחרי צניחה של קרוב ל-24% בתמ"ג ברבעון השני השנה.

 

רכבת בהודו רכבת בהודו צילום: אי פי איי

 

 

"בניסיון לעכב את התפשטות המגפה הוטלו מגבלות על פעילויות כלכליות שלא נחשבו חיוניות, וזאת במהלך הרבעון הראשון",  כך מסר משרד הסטטיסטיקה ההודי אתמול, "למרות שהסרנו את המגבלות בצורה הדרגתית, ההשפעה על הפעילות הכלכלית ניכרת".

 

למרות שהייצור חזר לצמוח, מגזר השירותים ספג ירידה דו ספרתית שנייה ברציפות. הצריכה הממשלתית ירדה גם היא בחדות, בין היתר עקב "תגובה פיסקאלית לא מספיקה למשבר", כך אמר כלכלן בכיר בחברת קפיטל אקונומיקס, שילן שאה, המתמחה בכלכלת הודו.

 

התוצאות החיוביות הראשוניות לגבי החיסון של חברת אסטרזניקה הן חדשות טובות עבור הודו, בהינתן העובדה שהיא ביצעה את אחת ההזמנות הגדולות ביותר בעולם מהחברה, שמתכננת לייצר את החיסון בהודו, הוסיף שאה. החיסון הוא "הסימן המעודד ביותר עד כה לכך שהודו נמצאת בדרכה לסיים את מגפת הקוביד 19 ומגבלות הריחוק החברתי שממשיכות להכביד על הכלכלה", הוא אמר.

 

בינתיים הודיעה החברה כי בשל תקלות בניסוי בחיסון היא תיאלץ לבצעו מחדש. לפיכך אתגרי הפצת החיסון עלולים לגרום לכך שהוא לא יהיה זמין באופן נרחב עד המחצית השנייה של השנה הבאה, כך אמרה פריאנקה קישורה, כלכלנית הודו ומזרח אסיה באוקספורד אקונומיקס.  

 

שני הכלכלנים אמרו שלכלכלת הודו מצפה התאוששות קשה. "היעדר תגובה פיסקאלית מקיפה יפגע בצמיחה העתידית", הוסיפה קישורה.

x