$
קורונה

אסטרזניקה: יעילות החיסון שלנו נגד קורונה - 70%

חברת התרופות הבריטית מדווחת על הנתונים הראשוניים של החיסון שלה, שנמוכים משל החיסונים של פייזר-ביונטק ומודרנה (כ-95%), אך מדובר בחיסון זול בהרבה וקל יותר לאחסון; לדבריה, בתנאים מסוימים עשוי שיעור היעילות לעמוד על 90%; בשבוע שעבר פרסמה לשכת רה"מ כי הושגו הבנות לרכוש כ-10 מיליון מנות מהחיסון

ליטל סמט 09:2423.11.20

אסטרזניקה הבריטית מדווחת היום (ב') שלפי הנתונים הראשוניים, החיסון שפיתחה לקורונה יחד עם אוניברסיטת אוקספורד הציג 70% יעילות. אסטרזנקה היא החברה השלישית שמפרסמת את תוצאות הניסוי המתקדם בחיסון שלה, אחרי פייזר-ביונטק (יעילות של 95%) ומודרנה (יעילות של 94.5%). מדובר בשיעור נמוך מזה שהשיגו שני החיסונים המתחרים מארה"ב, כשלטענת החברה בתנאים מסוימים הוא עשוי אף להגיע ל-90%, אך חיסון זה זול בהרבה ויהיה קל יותר לאחסון לעומת שני החיסונים הפוטנציאליים האחרים. מניית חברת אסטרזניקה הגיבה בירידה של 1.3% בפתיחת המסרח בבורסת לונדון.

 

בשבוע שעבר פרסמה לשכת ראש הממשלה כי הושגו הבנות עם אסטרהזניקה, לפיהן ישראל תרכוש כ-10 מיליון מנות (שיספיקו לכחמישה מיליון אזרחים), שיימכרו במודל ללא רווח בתקופת הקורונה. כמו כן, בהודעה נכתב כי מדובר באספקה הגדולה ביותר לישראל שסוכמה עד כה.

 

 

מפעל אסטרהזנקה מפעל אסטרהזנקה צילום: איי אף פי

 

פסקל סוריו, מנכ"ל החברה, מסר כי מדובר ב"אבן דרך חשובה" במלחמה נגד משבר בריאות כלל עולמי. לדבריו, "האפקטיביות והבטיחות של החיסון מאשרים שהוא יהיה יעיל ביותר נגד קורונה ותהיה לו השפעה מיידית על מקרה החירום בבריאות הציבורית. יתרה מכך, שרשרת האחזקה הפשוטה של החיסון ביחד עם ההתחייבות שלנו לא לייצר רווח והמחויבות לגישה רחבה, שוויונית ומהירה, פירושם שהחיסון יהיה בר השגה וזמין ברחבי העולם, ונספק מאות מיליוני מנות לאחר האישור".

 

הממשלה הבריטית כבר הזמינה מראש 100 מיליון מנות מהחיסון הזה, שאמורות להספיק כדי לחסן 50 מיליון אנשים. שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק, התייחס להודעה על יעילות החיסון ואמר כי מדובר ב"חדשות נפלאות". בריאיון לרשת "סקיי ניוז" הוא הסביר: "נתונים אלה מראים כי החיסון, במינון הנכון, יכול להיות יעיל ב-90% מהמקרים". לדבריו, "יש לנו 100 מיליון מנות בהזמנה".

 

בניסוי של אסטרזניקה משתתפים מעל 20 אלף אנשים – מחציתם בבריטניה והשאר בברזיל. בקרב המשתתפים שקיבלו את שתי מנות החיסון היו 30 חולי קורונה, ובקרב האנשים שקיבלו את תרופת הדמה היו 101 נדבקים. לפי הודעת החברה, כשהמשתתפים קיבלו מנות בריכוז "גבוה" ההגנה עמדה על 62%, ואילו כשקיבלו מנה "קטנה" ואחריה מנה מרוכזת שיעור האפקטיביות טיפס ל-90%. בשלב זה עוד לא ברורה מה הסיבה לכך. "אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאות", הגיב ל-BBC פרופסור אנדרו פולאד, החוקר הראשי של הניסוי.

x