$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

נגיד הבנק המרכזי של האמירויות הכריז על עוד צעד לקראת כלכלה ללא מזומן

הביקוש לשירותים רפואיים באמירויות צפוי לצמוח ב-7.5% בשנה, דובאי בוחנת הקמת מרכז סחר לבשר כשר לפי דת האסלאם וקקאו, מחקר קובע כי שלושה מארבעה צרכנים באמירויות עושים קניות מקוונות ובבחריין נותנים פטור ממכס על יבוא סיגרים בדואר

דורון פסקין 13:3326.11.20

הביקוש לשירותים רפואיים באמירויות צפוי לצמוח ב-7.5% בשנה

 

ניתוח שנערך לאחרונה על ידי לשכת המסחר והתעשייה בדובאי צופה כי מכירות שירותי הבריאות באיחוד האמירויות יצמחו בקצב שנתי של כ-7.5% בתקופה שבין 2025-2020. לפי הצפי הזה, שווי המכירות בשנת 2025 יגיע ל-10.7 מיליארד דולר.

 

לפי הניתוח הזה, קצב הגידול של ההוצאות הפרטיות על מגזר הבריאות יהיה גבוה בהרבה מהמגזר הציבורי במהלך חמש השנים הבאות, וזאת בשל חובת ביטוח הבריאות, הפרטת בתי החולים והעלייה בתפוצת מחלות הקשורה באורח החיים (כגון סוכרת או השמנת יתר). עוד גורם שהוזכר כמשהו שיעודד את הביקוש לשירותי בריאות - הגברת המודעות לטיפול מונע (בדיקות בריאות וניתוחים מונעים) בקרב אוכלוסיית המדינה.

 

 

ההוצאות על שירותי בריאות בשנת 2021 עשויות לרשום צמיחה משמעותית באיחוד האמירויות, כך מעריכים עורכי הדו"ח, וזאת מכיוון שיידרשו משאבים להפעלת התשתית מחדש של שירותי בריאות שונים שהופסקו כמעט לחלוטין עקב מגפת קורונה.  

בי"ח באמירויות בי"ח באמירויות צילום: internations

 

נגיד הבנק המרכזי מכריז על עוד צעד לקראת כלכלה ללא מזומן

 

נגיד הבנק המרכזי של איחוד האמירויות, עבד אלחמיד סעיד, הצהיר בנאום שנשא ביום רביעי בבוקר, בפתיחת הפסגה הטכנולוגית הפיננסית "פינטק אבו דאבי", כי הבנק המרכזי מפתח בימים אלה פלטפורמת תשלום מידית 24/7 שתאפשר תקשורת חלקה בין בנקים לבין חברות. לדבריו, מערכת זו תאפשר בתוך שניות העברת כספים ותפעול ארנק אלקטרוני לביצוע עסקאות מאדם אחד למשנהו ומחברה אחת לאחרת, כמו גם ביצוע כל התשלומים המסחריים והעסקאות.

 

דבריו אלה נאמרים שעות אחרי שממשלת דובאי הכריזה על הקמת צוות בשם "דובאי ללא מזומן". בצוות ישנה נציגות למשרד האוצר, מחלקת דובאי החכמה, ועדת החקיקה העליונה, מחלקת הכלכלה של דובאי, משטרת דובאי, לשכת המסחר של דובאי, המרכז לביטחון כלכלי בדובאי ומחלקת התיירות והמסחר בדובאי. הצוות החדש אמור לפתח תוכנית פעולה שמטרתה להמיר תשלומים בדובאי לאמצעי תשלום שאינם במזומן בצורה בטוחה וקלה, שתכסה את כל מגזרי הפעילות.

 

נגיד הבנק המרכזי של איחוד האמירויות, עבד אלחמיד סעיד נגיד הבנק המרכזי של איחוד האמירויות, עבד אלחמיד סעיד צילום: mubasher.info

 

דובאי בוחנת הקמת מרכז סחר לבשר חלאל וקקאו

 

"מרכז רב-הסחורות של דובאי" DMCC הצהיר כי הוא בוחן בימים אלה הקמת מרכז לסחר בבשר חלאל (כשר לפי דת האסלאם) ועוד אחד לקקאו, לאחר הצלחתם של מרכזי התה והקפה. המנכ"ל של המרכז, אחמד בין סוליים, אמר במהלך פגישה עם עיתונאים אתמול כי בימים אלה מתבצעת השוואה בין האזור החופשי בג'בל עלי לאזור החופשי הדרומי של דובאי, כדי לבחון את התאמת התשתיות להקמת אחד מהמרכזים האלה שם.

 

אזור סחר חופשי בדובאי אזור סחר חופשי בדובאי צילום: arabianbusiness

 

"הקמת מרכז סחר לבשר, שייכנס למדינה במטרה לייצא אותו מחדש, תהפוך אותו למרכז גלובלי עצמאי", הוא הצהיר. לדבריו, מתקיימות בימים אלה התייעצויות עם יצואני קקאו מאקוודור, הודו, פרו וגואטמלה, כדי לקבוע האם להקים מרכז חדש לסחר בקקאו בדובאי.

 

לפי בן סוליים, 1,753 חברות חדשות הצטרפו למרכז הסחורות בדובאי, מאז תחילת השנה ועד כה, והן הביאו את המספר הכולל של החברות ליותר מ -18 אלף. הוא הביע תקוותו כי עד סוף השנה יצטרפו עוד 2,000 חברות למרכז.

 

שלושה מארבעה צרכנים באמירויות עושים קניות מקוונות

 

מחקר שנערך על ידי חברת מאסטרקארד מצביע על צמיחה מהירה בקניות ברשת, כאשר 3 מתוך 4 צרכנים, קרי 73% מהצרכנים באיחוד האמירויות – רוכשים ברשת. המחקר מצא כי מוצרי צריכה, שירותי בריאות, שירותי ביגוד ובנקאות רשמו את הגידול הגבוה ביותר בפעילות הקניות המקוונות.

 

קרוב ל-75% מהצרכנים באיחוד האמירויות אמרו כי הם משתמשים באינטרנט כדי לקנות מצרכים, 66% לרכישת בגדים ואילו יותר מ-60% אמרו שהם רוכשים תרופות באינטרנט.

 

בחריין: פטור ממכס על יבוא סיגרים בדואר

 

מקורות בבחריין מאשרים כי הרשויות העניקו פטור ממכס לסיגרים מיובאים באמצעות הדואר. אחד מתנאי הפטור הוא שחבילת הסיגרים המיובאים לא תעלה על חמישים פריטים, ושהערך הכולל שלהם אינו עולה על 300 דינר (795 דולר). במקרה ששווי הסיגרים יהיה גבוה יותר, על היבואן לשלם את המע"מ בשווי של 5%. הפטור הזה ממכס יהיה בתוקף עד סוף דצמבר 2020.

 

סיגרים קובניים סיגרים קובניים צילום: TripAdvisor

 

ראוי לציין כי המכס הסטנדרטי על יבוא מוצרי טבק לבחריין עומד על 205%.

 

מפרץ תיכון חדש הוא פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת www.concordmena.com

x