$
קורונה

המרכז למניעת מחלות בארה"ב: "נגיף הקורונה עשוי להישאר באוויר במשך שעות"

לפי ממצאי ה-CDC הנגיף מתפשט באמצעות חלקיקים ששוהים באוויר, שעשויים להשאר במקום זמן רב. בכך אומתו חששות המומחים כי שמירה על מרחק של 2 מטרים במקום סגור עם ונטילציה גרועה, אינה בהכרח מונעת הדבקה

שירות כלכליסט 10:1106.10.20
המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) עדכן אתמול (ב') כי נגיף הקורונה מתפשט באמצעות חלקיקים ששוהים באוויר, ועשויים להישאר שם במשך שעות. בכך אשרו את החששות שהביעו מומחים לבריאות ציבורית לגבי הדבקות דרך האוויר של הנגיף.

 

 

ההנחיות החדשות מגיעות שבועות לאחר שכבר פורסמה אזהרה דומה, שבוטלה זמן קצר לאחר מכן. כעת ב-CDC טוענים שיש ראיות לכך שייתכן ואנשים הדביקו אחרים בקורונה על אף ששמרו על מרחק של כ-2 מטרים אחד מהשני, אך היו במקומות סגורים עם ונטילציה גרועה.

רכבת תחתית בניו יורק רכבת תחתית בניו יורק צילום: AP

 

ב-CDC מציינים כי תחת הנסיבות הללו ההערכה היא כי כמות החלקיקים המדבקים שמייצרים הנשאים הופכים להיות מרוכזים מספיק כדי להדביק. במרכז הזהירו מההתחלה מחלקיקים קטנים שעוברים דרך האוויר ובסופו של דבר נופלים לקרקע, ולכן מראש המליצו על שמירת מרחק של 2 מטרים. עם זאת, החלקיקים האוויריים הם קטנים יותר ויכולים להישאר באוויר, בדומה לעשן.

 

במרכז הדגישו כי הדבקות מקרבה פיסית לחולה היא עדיין שכיחה יותר, אך מדענים בארה"ב פרסמו השבוע מכתב פתוח שבו הזהירו כי החלקיקים שנשארים באוויר עלולים להתגלות כמקור הדבקה משמעותי.

 

"המציאות היא שהדבקה דרך האוויר היא הדרך העיקרית שבה הנגיף מתפשט במרחק קצר במפגש ממושך", אמרו החוקרים במסיבת עיתונאים שקיימו. הנגיף בחלקיקים יכול להישאר באוויר למשך שניות בודדות עד שעות, ולנוע במרחק של מעל 2 מטרים. הוא מצטבר במקומות סגורים עם ונטילציה גרועה, וכך נוצרים אירועים של הדבקות על, הדגישו החוקרים.

 

לדבריהם, המומחים יכולים להבדיל בין חלקיקים שמתפזרים אחרי שיעול או התעטשות וחלקיקים שנשארים באוויר ויכולים להעביר את הנגיף למרחק גדול יותר. לפיכך, יש להדגיש את החשיבות של העברת פעילויות לבחוץ ושיפור הונטילציה, בשילוב עם עטיית מסיכה ושמירה על ריחוק חברתי.  

x