$
כלכלה ומדיניות

רעידת אדמה במפלגה הדמוקרטית בארה"ב: נציגת השמאל הסוציאליסטי גברה על הממסד

המועמדת הצעירה אלכסנדריה אוקזיו-קורטז, השייכת לזרם השמאל הסוציאליסטי, גברה בפריימריז בניו יורק על אחד מחברי הקונגרס החזקים של המפלגה הדמוקרטית - ותהיה מועמדת מטעמה בבחירות לבית הנבחרים בחודש נובמבר; הסנאטור ברני סאנדרס מיהר לברך: "אוקזיו-קורטז הוכיחה פעם נוספת מה יכולות לעשות תנועות פוליטיות חברתיות החותרות לשינוי"

מיקי גרינפלד 10:4827.06.18

רעידת אדמה בפוליטיקה של ניו יורק, לאחר ניצחונה המדהים של המועמדת הצעירה והאקטיביסטית בפריימריז' על פני נציג הממסד הדמוקרטי הישן - עם השלכות אפשריות עתידיות על המפלגה הדמוקרטית כולה.  

חבר בית הנבחרים הוותיק ג'וזף קראולי (Joe Crowley) המייצג כיום את מדינת ניו יורק, הפסיד בפריימריז' הדמוקרטים על המועמדות לכהונה נוספת - לאחר 10 כהונות כחבר הבית. קראולי, מהבכירים במפלגה הדמוקרטית, הפסיד למועמדת המפתיעה שבראשית דרכה הפוליטית, אלכסנדריה אוקזיו-קורטז (Alexandria Ocasio-Cortez).

 

נצחונה של אוקזיו-קורטז היה מוחץ, לאחר שזכתה ב-57% מקולות הבוחרים, מול 42% שתמכו קראולי(במחוז 14 של ניו יורק שבו היתה ההתמודדות נרשמו 78% הצבעה). אוקזיו-קורטז תייצג את המפלגה הדמוקרטית בבחירות לבית הנבחרים בחודש נובמבר ולנוכח כוחה של המפלגה הדמוקרטית בניו יורק, יש סיכוי גבוה שאכן תנצח בהתמודדות ותהפוך לחברה בבית.

 

אוקזיו קורטז אוקזיו קורטז צילום: טוויטר

 

 

אוקזיו-קורטז זכתה לתמיכת האגודה הדמוקרטית הסוציאליסטית בניו יורק, ולאחרונה אמרה בראיון לעיתון ווג כי היא חברה באגודה זו: "כאשר אנחנו מדברים על סוציאליזם, אני חושבת שהמשמעות האמיתית שלה היא פשוט השתתפות דמוקרטית בכלכלה של כבוד, בהיבט האצילי של היחס הכלכלי, החברתי והגזעי שלנו".

 

ההתמודדות בפריימריז שיקפה למעשה את הפיצול הקיים במפלגה הדמוקרטית בשנים האחרונות, כאשר בצד האחד הממסד של המפלגה, אותו מובילה כיום מנהיגת המיעוט בבית הנבחרים ננסי פלוסי. הצד השני כולל את אנשי השמאל הליברלי הסוציאליסטי (והאקטיביסט), שאותו הוביל בפריימריז' האחרונים לנשיאות הסנאטור ברני סנדרס, נציג מדינת ורמונט בסנאט. אוקזיו-קורטז היתה חברה בצוות הארגון בקמפיין של סנדרס.

 

סנדרס כמובן לא הסתיר את תמיכתו במועמדת הצעירה ולאחר הניצחון בירך אותך בציוץ טוויטר: "איחולי לאוקזיו-קורטז על ניצחון מפתיע ויוצא מן הכלל הלילה. היא גברה על כל הממסד הדמוקרטי המקומי במחוז שלה עם ניצחון חזק ביותר, והוכיחה פעם נוספת מה יכולות לעשות תנועות פוליטיות חברתיות החותרות לשינוי".

 

היתה זו מערכת בחירות ראשונה לאחר 14 שנים שבהן קראולי היה המועמד היחיד במחוז, ללא קריאת תגר מאף מתחרה נוסף. ככלל, זהו אחד המקרים הבודדים בהיסטוריה הפוליטית של ניו יורק שבהם מועמד חדש וללא ניסיון גובר על מועמד חבר בית, המתמודד על כהונה נוספת (הפעם האחרונה שבה חבר קונגרס דמוקרטי הפסיד בפריימריז למועמד חדש היתה ב-1992).

 

קראולי נחשב לאחר המועמדים להחליף את ננסי פלוסי כמנהיג המיעוט בבית לאחר הבחירות בחודש נובמבר. לאחר פרסום המדגם פרסם הצהרה שבה התחייב לתמוך במנצחת: "הממשל של טראמפ הוא איום על כל מה שאנו מאמינים בו כאן, בקווינס ובברונקס, ואם לא נזכה מחדש בבית הנבחרים בחודש נובמבר אנו נפסיד את המדינה שאנו אוהבים", אמר קראולי.

 

 

 

חבר הקונגרס ג'וזף קראולי חבר הקונגרס ג'וזף קראולי צילום: טוויטר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x