$
תעשייה ופיננסים

ארה"ב הטילה מכס נוסף על מטוסי בומברדייה הקנדיים

אחרי מכס של 220%, משרד המסחר האמריקאי הטיל מכס נוסף של 80% על החברה הקנדית, שנמצאת במאבק מול חברת בואינג האמריקאית ומואשמת שהיא מוכרת את מטוסיה במחיר הנמוך מהעלות. ההחלטה צפויה לפגוע במפעלים רבים בבריטניה ובצפון אירלנד

שירות כלכליסט 08:5107.10.17

משרד המסחר האמריקאי פסק פעם נוספת נגד יצרנית המטוסים הקנדית בומברדייה במחלוקת שלה עם בואינג. בומברדייה מואשמת שהיא מוכרת את המטוסים במחיר הנמוך מהעלות ובעקבות זאת הוטל מכס של 80% על המטוסים מסדרת C של החברה המיובאים לארה"ב. המכס החדש הוא בנוסף למכס של 220% שכבר הוטל על החברה, לאחר שהואשמה על ידי בואינג בקבלת סובסידיות מממשלות קנדה ובריטניה.

 

 

 

המכסים החדשים עלולים להוביל לסגירת מפעל בבלפסט, צפון אירלנד. בסביבות אלף משרות קשורות לייצור דגמי סדרה C, המיוצרים במפעל שהוקם במיוחד לשם כך בעיר בעלות של 520 מיליון ליש"ט. אם כי הפסיקה הזו עלולה לפגוע גם במשרות בעוד 15 מפעלים בצפון אירלנד ועשרות נוספים ברחבי בריטניה המייצרים רכיבים לכנפיים. בעקבות החלטת משרד המסחר המחיר של המטוסים הנמכרים בארה"ב ישולש, ולפיכך הזמנות קיימות נמצאות בסכנה כמו למשל הזמנה גדולה שביצעה בשנה שעברה חברת התעופה דלתא.

 

 

מפעל לייצור כנפיים של חברת בומברדייה בבלפסט, צפון אירלנד מפעל לייצור כנפיים של חברת בומברדייה בבלפסט, צפון אירלנד צילום: רויטרס

 

 

"אנחנו מתנגדים להחלטה של משרד המסחר", מסר דובר מטעם בומברדייה. עוד הוסיף כי הפסיקה של משרד המסחר האמריקאי מייצרת "פרשנות מורחבת ומוטעה של החוק האמריקאי". עוד נמסר בהצהרה: "הגישה של משרד המסחר לאורך כל החקירה הזו התעלמה לחלוטין מהמציאות בתעשיית התעופה. הצביעות מחרידה, וצריכה להדאיג כל יבואן גדול של מוצרי הנדסה מורכבים".

 

פסיקה סופית בעניין תתקבל רק בתחילת השנה הבאה.

 

שר המסחר האמריקאי רוס וילבור מסר בתגובה: "ארה"ב מחויבת למסחר הוגן, חופשי והדדי עם קנדה, אך כל לא פועלים לדעתנו קשרי מסחר מתפקדים".

 

המהלכים האחרונים משפיעים גם על קשרי בריטניה וקנדה עם ארה"ב. בחודש שעבר, לאחר הטלת המכס של 220%, התערבה בעניין ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שהתלוננה על הפעולות של בואינג. במקביל, הממשלה הקנדית מסרבת לקדם רכישה מתוכננת של 18 מטוסי קרב של בואינג, כל עוד החברה ממשיכה במחלוקת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x