$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב תחסום את בומברדייה עם היטלים של 219%

חברת בואינג האמריקאית טענה כי יריבתה הקנדית מצליחה לשווק בזול את מטוסי הנוסעים שלה לטווחים קצרים, בזכות סובסידיות ממשלתיות

שירות כלכליסט 21:4727.09.17

וושינגטון נרתמה לעזרתה של בואינג במלחמתה נגד יצרנית המטוסים הקנדית בומברדייה והטילה היטלי ענישה על מכירות של דגמי המטוס לארה"ב, זאת תוך סיכון אלפי משרות בקנדה ובבריטניה - על כך מדווח "הפייננשל טיימס".

 

ממשלת בריטניה הביעה את "אכזבתה המרה" מהפסיקה ותמשיך לדבריה לעבוד עם בומברדייה על מנת לנקוט מהלכים נגד בואינג ומשרד הסחר האמריקאי.

 

החלטת משרד הסחר להטיל מכסים של עד 219% על בומברדייה התקבלה בעקבות טענת בואינג, לפיה בומברדייה הצליחה למכור לארה"ב את מטוסיה מסדרת C בזכות סובסידיות שקיבלה מבריטניה ומקנדה. החלטה סופית בנושא תתקבל רק בתחילת 2018.

 

הפסיקה צפויה להגביר את המתיחות בין ארה"ב לקנדה ובריטניה, הטוענות כי לא היה פגם בהתנהלותן ואף איימו להחרים את בואינג כתוצאה מהמחלוקת הזו. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה מוקדם יותר החודש את חששותיה בעניין זה בשיחת טלפון שקיימה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונועדה גם עם ג'סטין טרודו, עמיתה הקנדי. בתוך כך, שר הסחר האמריקאי ווילבור רוס אמר אתמול כי הפסיקה המקדימה התקבלה בין השאר בשל חוסר שיתוף הפעולה של בומברדייה עם החקירה בנושא הסובסידיות.

 

בומברדייה תולה את עתיד החברה בסדרה C, מטוס הנוסעים החדיש ביותר שלה. סדרת C מציבה איום ישיר בפני הדואופול שנהנות ממנו איירבוס ובואינג בגזרת מטוסי הנוסעים למרחקים קצרים וכבר גרמה לשתי החברות להשיב מלחמה באמצעות פיתוח מטוסים צרים וחסכוניים בדלק.

 

מפעל של בומברדייה בצפון אירלנד מפעל של בומברדייה בצפון אירלנד צילום: רויטרס

ההחלטה עלולה להעמיד בסכנה גם חלק מ־28 אלף המשרות בתחום האווירונאוטיקה בבומברדייה ומהווה איום על עתיד המפעל שלה בבלפאסט. המפעל בצפון אירלנד, המייצר כנפיים עבור כמה מדגמי החברה, כולל סדרת C, מעסיק 4,500 עובדים.

 

"המכסים הללו נועדו בבירור למנוע מסדרה C להיכנס לשוק האמריקאי", כך על פי שרת החוץ הקנדית כריסטיה פרילנד. עוד ציינה, כי הממשל הקנדי ידון בנושא "בדרגים הגבוהים ביותר" עם ארה"ב והתחייבה "להגן על החברות הקנדיות והעובדים הקנדיים מפני פרוטקציוניזם יקר ולא הוגן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x