$
כלכלה ומדיניות

"ארה"ב ובריטניה דוחפות לסנקציות על רוסיה - גרמניה והאיחוד האירופי לא נלהבים"

שרי החוץ של המדינות המתועשות נועדים היום בפסגת ה-G7 באיטליה. על רקע השימוש בנשק כימי בסוריה, מעוניינות ארה"ב ובריטניה להטיל סנקציות על הקרמלין. אך נציגי גרמניה והאיחוד האירופי קוראים להמתין לסיום החקירה בנושא

שירות כלכליסט 13:4211.04.17

מנהיגי ארגון המדינות המתועשות, ה-G7, שנועדים היום (ג') באיטליה, צפויים לדחות את הצעתם של שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון וארה"ב לחדש את הסנקציות על רוסיה, נוכח טענות שגרמניה והאיחוד האירופי לא נלהבות לרעיון. כך מדווח עיתון הסאן הבריטי.

 

לפי הדיווח בסאן, ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחחו אמש בטלפון על המשבר בסוריה, והגיעו להסכמה שלפיה יש כעת "חלון הזדמנויות" לשכנע את פוטין לנתק את קשריו עם המשטר הברוטאלי של בשאר אל אסאד. בשיחה הודה טראמפ למיי על תמיכתה בתקיפה האווירית נגד כוחות ממשלת סוריה בשבוע שעבר.

 

העניין עלה גם בשיחה שניהלו אתמול נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. לפי פרטי השיחה שנחשפים בסאן הבריטי, המנהיגה הגרמנית הביעה את תמיכתה בהתערבותה של ארה"ב לאחר המתקפה הכימית האכזרית מצד ממשלת סוריה שהביאה למותם של 80 אזרחים.

 

אולם, במפגש הפסגה של שרי החוץ של ה-G7 נראה כי חרף העניין באפשרות של צעדי ענישה נוספים נגד הקרמלין, לא נראה שהסנקציות יזכו לתמיכה בינלאומית טרם סיום המפגש. עם דעיכת התקווה להסכם, ערך הבוקר מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון מפגש בהול עם דיפלומטים בכירים זרים. שיחות בין מדינות "בעלות דעה זהה" בעניין אורגנו בדחיפות בשולי מפגש הפסגה המרכזי בעיר לוקה.

התגובה האמריקאית למתקפה הכימית בסוריה: שיגור 59 טילי שיוט מסוג טומהוק על בסיס חיל האוויר הסורי התגובה האמריקאית למתקפה הכימית בסוריה: שיגור 59 טילי שיוט מסוג טומהוק על בסיס חיל האוויר הסורי צילום: איי אף פי

 

מדינות ה-G7 צרפו אליהן נציגים ממדינות מוסלמיות כגון ירדן, קטאר, ערב הסעודית, טורקיה ואיחוד האמירויות. השתתפותם של נציגי מדינות ערביות במפגש חשובה לאסטרטגיה האמריקאית של גיוס סיוע מצד מדינות מזרח תיכוניות כדי להבטיח את הביטחון ואת היציבות בסוריה לאחר תבוסתה של ISIS.

 

אולם טילרסון, המשתתף במפגש טרם נסיעתו לרוסיה, כנראה לא יזכה להסכם שהוא מבקש ושעליו התריע בוריס ג'ונסון אתמול. מזכיר המדינה האמריקאי אמר שבכירים בצבא הרוסי המעורבים בתיאום מתקפת הדיכוי של הנשיא אסאד נגד אזרחי מדינתו, עלולים להתמודד עם השלכות בינלאומיות.

 

מקורות במפגש הפסגה אמרו לעיתון ה"סאן": בריטניה וארה"ב דוחפות לסנקציות אולם הגרמנים והאיחוד לא נלהבים לרעיון. נושא הסנקציות עדיין על השולחן, אולם הם יודעים שיהיה עליהם להמתין על שתיערך חקירה בעניין השימוש בנשק כימי - בטרם ניתן יהיה ליישם אותן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x