$
עולם

פוטין: התקיפה בסוריה גרמה לנזק משמעותי ביחסי ארה"ב-רוסיה

נשיא רוסיה לא רואה בעין יפה את החלטת טראמפ לתקוף בסוריה בתגובה למתקפה הכימית באידליב: "ניסיון להסיח את דעת העולם ממותם של אזרחים רבים בעיראק ומכשול רציני ליצירת קואליציה בינ"ל להילחם בטרור"

ynet 10:0107.04.17
דונלד טראמפ עשה הלילה (ו') את מה שלא עשה קודמו בתפקיד, ברק אובמה, ותקף בסוריה עם עשרות טילים בתגובה למתקפה הכימית הקטלנית באידליב השבוע. אלא שבעלת הברית הגדולה ביותר של בשאר אסד באזור לא רואה בעין יפה את הפעולה האמריקאית במדינה הערבית: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מסר שהתקיפות האמריקאיות בסוריה הן תוקפנות נגד מדינה ריבונית שבוצעו בניגוד לחוק הבינלאומי ועל סמך "אמתלה מומצאת". לדבריו, התקיפות גורמות נזק חמור ליחסי ארצות הברית-רוסיה.

 

הקרמלין מסר שפוטין רואה בתקיפות האוויריות של ארה"ב ניסיון להסיח את דעת העולם ממותם של אזרחים רבים בעיראק. "הנשיא הרוסי מאמין שהתקיפות מהוות מכשול רציני ליצירת קואליציה בינלאומית להילחם בטרור". 

ההתקפה הלילה ההתקפה הלילה צילום: איי פי

 

ראש ועדת ההגנה והביטחון בבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, ויקטור אוזרוב, מסר שהתקיפה עלולה לפגוע במלחמה נגד הטרור בסוריה. המחוקק הרוסי אמר שרוסיה תקרא לכנס דיון דחוף של מועצת הביטחון של האו"ם בתגובה לפעולה האמריקנית - ירי של 59 טילי שיוט מסוג טומהוק נגד מטרות סוריות, בהן בסיס חיל האוויר א-שעיראת במחוז חומס שממנו המריאו המטוסים הסוריים שביצעו את המתקפה הכימית בעיירה ח'אן שייחון. "התקיפה עשויה להיתפש כפעולה תוקפנית של ארצות הברית נגד מדינה חברה באו"ם", צוטט אוזרוב בסוכנות הידיעות הרוסית RIA.

 

גורם ממשל אמריקאי מסר שאזרחים רוסיים שהו בבסיס חיל האוויר הסורי בזמן התקיפה, אבל לא ברור מה בדיוק עשו שם. הפנטגון מסר מוקדם יותר כי ארה"ב דיווחה לכמה מדינות כולל רוסיה, כי היא עומדת לתקוף בסוריה. קונסטנטין קוסאצ'ב, יו"ר הוועדה ליחסי חוץ בבית העליון של הפרלמנט הרוסי, אמר שהתקיפות האמריקאיות בסוריה נועדו "לפסוק מוקדם מדי באמצעות אבק שריפה לגבי האחריות של בשאר אסד למתקפה הכימית באידליב", צוטט המחוקק הרוסי בסוכנות הידיעות "אינטרפקס".  

 

 

 

רוסיה מסייעת זה יותר משנה למשטרו של אסד במלחמתו במורדים הסורים, כולל נגד הג'יהאדיסטים מ"המדינה האיסלאמית", והיא הצליחה לעכב החלטה במועצת הביטחון של האו"ם נגד דמשק, שלא לדבר על פעולה בינלאומית במדינה הערבית.  

 

גורם ממשל אמריקאי מסר שאזרחים רוסיים שהו בבסיס חיל האוויר הסורי בזמן התקיפה, אבל לא ברור מה בדיוק עשו שם. הפנטגון מסר מוקדם יותר כי ארה"ב דיווחה לכמה מדינות כולל רוסיה, כי היא עומדת לתקוף בסוריה. קונסטנטין קוסאצ'ב, יו"ר הוועדה ליחסי חוץ בבית העליון של הפרלמנט הרוסי, אמר שהתקיפות האמריקאיות בסוריה נועדו "לפסוק מוקדם מדי באמצעות אבק שריפה לגבי האחריות של בשאר אסד למתקפה הכימית באידליב", צוטט המחוקק הרוסי בסוכנות הידיעות "אינטרפקס".

 

סגן ראש ממשלת טורקיה נומאן קורטולמוס מסר שממשלת סוריה חייבת להיענש בזירה הבינלאומית. הוא הוסיף שהמבצע האמריקאי בסוריה חיובי ושהוא מקווה שיתרום להשגת שלום. לדבריו, הקהילה הבינלאומית חייבת לשמור על עמדה נגד אסד.

 

מושל חומס על התקיפה: חלוקת תפקידים בין ארה"ב לישראל

 

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי "תוקפנות אמריקאית" הביאה לתקיפת בסיס חיל אוויר סורי באמצעות כמה טילים. גורם בצבא הסורי מסר כי התקיפה גרמה לאבידות. מושל מחוז חומס אמר כי חמישה בני אדם נהרגו ושבעה נפצעו. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח גם הוא על הרוגים ומסר כי שדה התעופה הצבאי נהרס כמעט לגמרי. רשת אל ג'זירה ציטטה גורמי אופוזיציה שאמרו כי 14 מטוסים הושמדו במתקפה ושדה התעופה הושבת.

 

מושל מחוז חומס אמר כי המתקפה "שירתה כוחות טרור בשטח". הוא הוסיף: "המדיניות הסורית לא תשתנה, ההתקפה הזו לא הייתה הראשונה ואני לא מאמין שתהיה האחרונה". "הקואליציה הסורית של זרמי המהפכה והאופוזיציה" בירכה על התקיפות וקראה להמשיך בהן.

 

מושל מחוז חומס אמר לרשת "אל-מיאדין" כי התקיפה האמריקאית היא במסגרת "חלוקת התפקידים" בין ארה"ב, ישראל ואלה שתומכים בטרור. לדבריו, "התקיפות נועדו להעלות את המורל הירוד של ארגוני הטרור". הוא לא הוציא מכלל אפשרות שהתקיפה האמריקאית בוצעה לבקשת סעודיה, קטאר וטורקיה.

 

גם בטהרן לא ראו בחיוב את המהלך האמריקאי באזור. "איראן מגנה בתוקף כל תקיפה חד-צדדית מסוג זה. צעדים כאלה יחזקו את הטרור בסוריה ויעזרו לסבך את המצב בסוריה ובאזור", ציטטה סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" את דובר משרד החוץ האיראני. בהראם קאסמי. "איראן מגנה שימוש בנשק כימי, אבל באותה עת מאמינה שזה מסוכן, הרסני והפרה של החוקים הבינלאומיים להשתמש בו כתירוץ לנקוט פעולות חד-צדדיות", אמר דובר משרד החוץ בטהרן.

 

צרפת: ארה"ב מתחילה להבהיר את עמדתה בנושא סוריה

 

שר החוץ של צרפת ז'אן-מארק איירו מסר שהוא עודכן על התקיפה האמריקאת מפי מזכיר המדינה רקס טילרסון. הוא הוסיף שעתידה של סוריה הוא בלעדי אסד, ושהאמריקאים מתחילים להבהיר את עמדתם בנושא. "רקס טילרסון עדכן אותי במהלך הלילה", אמר איירו לסוכנות הידיעות רויטרס ולרדיו "פראנס אינפו" במהלך ביקורו במאוריטניה. "שימוש בנשק כימי מזעזע וצריך להעניש עליו משום שזה פשע מלחמה", אמר שר החוץ הצרפתי והוסיף ש"הרוסים והאיראנים צריכים להבין שתמיכה באסד איננה הגיונית. איננו רוצים עימות איתם".

 

בריטניה הודיעה כי היא תומכת בתקיפה האמריקאית על שדה התעופה במחוז חומס שבסוריה. דובר הממשלה בלונדון מסר: "ממשלת בריטניה תומכת באופן מלא בפעולה האמריקאית, שלדעתנו הייתה תגובה הולמת להתקפה הברבית בנשק כימי שהפעיל המשטר הסורי, והיא נועדה להרתיע מעשיית פיגועים נוספים".

 

הנשיא טראמפ מסר הצהרה בעקבות התקיפה: "ביום שלישי, הדיקטטור הסורי, בשאר אסד, ביצע מתקפה כימית נוראית על אזרחים תמימים. בעזרת גז עצבים קטלני, אסד חנק למוות אנשים, נשים וילדים חסרי ישע. מוות אלים ואיטי לרבים כל כך, אפילו תינוקות יפהפיים נרצחו באכזריות בהתקפה הברברית הזו. אף ילד של אלוהים לא צריך לסבול זוועות אלו.

 

"הלילה הורתי על תקיפה צבאית בבסיס חיל אוויר בסוריה, שממנו יצאה המתקפה הכימית. זה עניין של ביטחון לאומי, למנוע את ההפצה והשימוש של נשק כימי קטלני. אין מחלוקת שסוריה השתמשה בנשק כימי, הפרה את המחויבות שלה לאמנת הנשק הכימי והתעלמה מהפצרות מועצת הביטחון של האו"ם. שנים של ניסיונות קודמים לשנות את התנהגות אסד נכשלו לחלוטין, ונכשלו באופן דרמטי. כתוצאה מכך, משבר הפליטים ממשיך להעמיק והאזור ממשיך להיחלש, מה שמאיים על ארצות הברית ועל בנות בריתה.

 

"הלילה, אני קורא לכל האומות המתורבתות להצטרף כדי להביא לסוף הטבח ושפיכות הדמים בסוריה ולסיים את הטרור מכל הסוגים. אנו מבקשים חוכמה מהאל כשאנו ניצבים מול האתגרים של העולם הנורא שלנו. אנו מתפללים לשלומם של הפצועים ולעילוי נשמתם של אלו שמתו. אנו מקווים שכל עוד אמריקה תעמוד לצד הצדק, השלום וההרמוניה בסופו של דבר ינצחו. לילה טוב, ושהאל יברך את אמריקה ואת העולם כולו", סיים טראמפ.

 

 

 

אמש שוחח טראמפ עיתונאים במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1", התייחס לטבח של משטר אסד בסוריה - ונשאל איך תגיב ארה"ב. "אני חושב שמה שאסד עשה זה נורא, זו חרפה לאנושות", אמר טראמפ. הוא נמנע מקריאה מפורשת להדחתו אבל אמר שצריך "לעשות משהו" עם נשיא סוריה.

 

במהלך השבוע טענה רוסיה שמותם של עשרות האזרחים הסורים באידליב נגרם כתוצאה מדליפת חומרים רעילים במאגר כימי של המורדים שהופצץ על ידי מטוסי המשטר הסורי. המורדים דחו את הטענה הרוסית וכך עשו גם בקהילה הבינלאומית, בייחוד בקרב מדינות המערב, שטענו שמטוסי אסד תקפו אוכלוסייה אזרחית בנשק כימי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x