$
כלכלה ומדיניות

טרודו מטיף להנהגה העסקית באירופה: "העלו את השכר, שלמו את מלוא המסים"

ר"מ קנדה דיבר בארוחה חגיגית בגרמניה כשברקע הסנטימנט ההולך וגובר בעד מדיניות פרוטקציוניסטית; לדבריו, "כאשר אתם שומעים על עובדת הרה, לכו לברך אותה"

בלומברג 09:5218.02.17
ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, מתח ביקורת על ההנהגה העסקית באירופה ודרש מאנשיה כי יעלו שכר וישלמו את מלוא המסים החלים עליהם. זהו שינוי טון מצד טרודו הרוצה להביא לגדיעתו של הסנטימנט ההולך וגובר בעד מדיניות פרוטקציוניסטית, וזאת מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב.

 

 

 

בסופו של שבוע בו נפגש לראשונה עם הנשיא טראמפ בוושינגטון, דיבר טרודו בארוחת ערב חגיגית בהמבורג, גרמניה. דבריו היו מנוגדים לדברים שהשמיע בנאומו ראש ממשלת בריטניה לשעבר, דיוויד קמרון, שבאותו אירוע אשתקד התווה את חזונו לאיחוד האירופי, זאת בטרם הברקזיט הביאו להתפטר מתפקידו. באירוע השנה קרא המנהיג הקנדי לאליטות באירופה להגיב בחוזקה לכוחות שהניעו את החלטותיהם של אזרחי בריטניה לפרוש מהאיחוד, ובארה"ב - לבחור בטראמפ לנשיאות.

 

 

טרודו וטראמפ, השבוע טרודו וטראמפ, השבוע צילום: איי פי

 

"הגיע הזמן לשלם שכר הוגן, לשלם את המסים שלכם ולהעניק לעובדים שלכם הטבות ושקט נפשי, המגיעים עם חוזי העסקה יציבים ומשרות מלאות", אמר טרודו, "אני מעריך לחלוטין את האירוניה בהטפה על מצבו של מעמד הביניים לקהל לבוש בחליפות טוקסידו ושמלות נשף, בזמן שאני בעצמי לובש עניבת פרפר. אולם הדיון הזה חייב להיערך".

 

"העובדת בהיריון? תברכו אותה"

 

קצב הגלובליזציה והשינויים הטכנולוגיים מולידים חששות, בעיקר בקרב אלו הדואגים כי עתיד ילדיהם יהיה גרוע מהמצב הנוכחי שלהם עצמם, אמר טרודו. תחושה זו ניזונה מ"רווחי שיא על גבו של העובד", הנאלץ לעמול מבלי לקבל משכורת מלאה או הטבות. לדבריו, "אנו רואים כיצד חששות אלו הופכים לכעס מידי יום ביומו".

 

טרודו קרא למנהיגי העולם העסקי לחשוב לא רק על בעלי המניות שלהם אלא לקחת אחריות על העובדים ועל התפתחותם, לתמוך בערים שבהן החברות שלהם פועלות ולהרחיב את התנאים לעובדות בהיריון. "כאשר אתם שומעים על עובדת הרה, לכו לברך אותה. אל תגרמו לה לחשוש שאולי לא תהיה לה משרה לחזור אליה לאחר חופשת הלידה שלה", הוא אמר.

 

טרודו נפגש אתמול (ו') עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ולאחר המפגש השמיעו שני המנהיגים טיעונים להגנת ברית נאט"ו, נוכח איום הפרת הסטטוס קוו בברית מצד טראמפ. בדצמבר שיבח סגן הנשיא האמריקאי לשעבר ג'ו ביידן, את שני המנהיגים כמעוז האחרון של הליברליזם, אולם הפופולאריות שלהם מבית החלה לדעוך בחודשים האחרונים.

 

 

 

לאחר שטרודו לקח את משפחתו לחופשה באי הפרטי של המיליארדר אגא חאן, יריביו הפוליטיים תיארו אותו כאדם המנותק ממעמד הביניים, שאותו הוא מתיימר לייצג. הוא גם דחף את קנדה לגירעון גדול יותר כדי לממן הבטחות ממסע הבחירות שלו, ובהן הורדת המסים, הרחבת הזכויות למשפחות והשהייה של חוק שנועד להגדיל את גיל הפרישה. כתוצאה מהביקורת ובחירתו של טראמפ, ביטל טרודו את הופעתו בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, ובמקום זאת בחר לקיים סבב נאומים ברחבי קנדה.

 

"התשובות אינן נמצאות באולם זה", אמר לאורחי ארוחת הערב בהמבורג, "הן בחוץ. עלינו לצאת מפה ובאמת להקשיב לאנשים המודאגים לגבי עתידם. בין אם אתם מנהיגים עסקיים או פוליטיים, הגיע העת להכיר בכעס ובחרדה השוטפים את העולם, והנובעים ממקום מאוד אמיתי. וזה לא הולך להיעלם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x