$
תעשייה ופיננסים

תביעות רשלנות על 7.5 מיליארד דולר מסכנות את הסניף האמריקאי של PwC

3 תביעות ענקיות שהוגשו בארה"ב נגד אחת מארבע פירמות ראיית החשבון הגדולות בעולם עלולות להסב נזק עצום לשלוחה האמריקאית שלה

שירות כלכליסט 11:3013.08.16

פירמות רואי החשבון הגדולות בעולם מתמודדות עם לא מעט תביעות, שאותן הן מעדיפות בדרך כלל ליישב מחוץ לכתלי בית המשפט מחשש שפסיקת המושבעים תסב להן נזק חמור. אולם, בימינו מוצאת עצמה הפירמה מתמודדת עם 3 תביעות שונות בגין רשלנות. פסיקות נגדה בכל המשפטים הללו עלולות להוביל אותה עד לפשיטת רגל.

 

המשפט הראשון מתנהל בפלורידה ועוסק בתביעה שהגישו הנאמנים של בנק טיילר בין אנד וויטקר ,שהיו אחראים על פשיטת הרגל של הבנק. המקרה הזה ייחודי כי הוא אחד התביעות הבודדות הקשורות למשבר הפיננסי שהוגשה נגד פירמת רואי חשבון.

 

בית למכירה בארה"ב בעיצומו של משבר הסאב פריים בית למכירה בארה"ב בעיצומו של משבר הסאב פריים צילום: בלומברג

 

 

במסגרת התביעה, מתבקש סעד פיצויים של 5.5 מיליארד דולר בשל קריסת בנק המשכנתאות באוגוסט 2009. הטענה היא כי PwC התרשלה בתפקידה ולא זיהתה הונאה של 3 מיליארד דולר בבנק שמכר משכנתאות מזויפות. PWC הייתה פירמת רואי החשבון של קולוניאל בנק, שרכש את המשכנתאות המזויפות. רואת החשבון של טיילור בין, דלויט, הגיעה להסדר עם הנאמנים עבור סכום שלא פורסם. "המשפט הזה עלול להשפיע על התפיסה הציבורית את החברה", אומר עורך הדין טום רוהבאק.

 

משפט גדול שני ייפתח נגד PwC בפברואר באלבמה. הפעם תתנהל התביעה בעניינו של קולוניאל בנק, שפשט את הרגל ב-2009. קרן הביטוח על הפיקדונות (FDIC) של הבנק טוענת כי הפירמה התרשלה בתפקידה כמבקרת החשבונות של הבנק. הסעד המבוקש במקרה זה צנוע יותר - מיליארד דולר.

 

המשפט השלישי ייצא לדרך בשנה הבאה במנהטן, הפעם התובעת היא סוכנות הברוקראג' MF גלובל המאשימה את PwC ברשלנות שתרמה לפשיטת הרגל של החברה באוקטובר 2011. גם הפעם התובעת דורשת מיליארד דולר בפיצויים, כך ש-PwC נתבעת בסכום כולל של 7.5 מיליארד דולר בשלושת המשפטים.

 

נוסף לכך, השלוחה הברזילאית של החברה נתבעת גם היא, בטענה שלא זיהתה שוחד והונאה בשווי מיליארדי דולרים בחברת הנפט הברזילאית פטרוברס. התובעים במקרה הזה, הכוללים גם את עמותת ביל גייטס, עלולים להחליט להרחיב את התביעה כך שתכלול גם את החברה האמריקאית.

 

בכל מקרה רוהבאק מסביר כי החברה עוד יכולה להגיע להסדרים במשפטים נגדה, וייתכן גם שתנצח. "אבל אם היא תפסיד היא יכולה לבקש מהשופט השעיה בביצוע פסק הדין על לערעור".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x