כלכלה ומדיניות

מבחני הלחץ באירופה: סיבה לדאגה בבנק הוותיק בעולם

יחס הלימות ההון של מונטה די פסקי צפוי להיות שלילי במקרה של הרעה בתנאים הכלכליים; עם זאת, נרשם שיפור בתוצאות הכלליות בהשוואה לבדיקה הקודמת

שירות כלכליסט 11:0030.07.16
סיבה לחשש באיטליה: מבחני הלחץ שנערכו ל-51 בנקים אירופיים מצאו כי בנק מונטה די פסקי די סיינה (Monte dei Paschi di Siena) יסבול מהקשיים הרבים ביותר בכיסוי ההלוואות הרעילות שלו במהלך שנתיים הבאות - זאת במקרה של הרעה בתנאים הכלכליים. תוצאות המבחנים פורסמו אתמול (ו'). 

 

 

רשות הבנקאות האירופית (EBA) חשפה כי יחס הלימות ההון של הבנק לפי חוקי באזל 3 ייפול לטריטוריה שלילית של מינוס 2.23%, במקרה של תרחיש כלכלי בעייתי ב-2018. התרחיש הבעייתי שנבדק כולל ירידה של 7.1% בתמ"ג, צניחה בהכנסות מריבית וקריסה של שוק הנדל"ן. עם זאת, התרחיש לא כלל התמודדות עם עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי ותקופה ממושכת של שיעורי ריבית שליליים.

 

 

דויטשה בנק. גם הוא בצרות דויטשה בנק. גם הוא בצרות צילום: bigstock

 

מונטה די פסקי די סיינה, שנחשב לבנק הוותיק בעולם, רשם את התוצאות הגרועות ביותר בהפרש ניכר. שאר הבנקים שיחס הלימות ההון שלהם צפוי לרדת לרמות מדאיגות במקרה של תרחיש שלילי הם:

 

ראיפייסן לנדסבנקן (Raiffeisen Landesbanken), אוסטריה: יחס הלימות הון של 6.14%

 

בנקו פופולאר, ספרד: 7.01%

 

יוניקרדיט, איטליה: 7.12%

 

ברקליס, בריטניה: 7.30%

 

אלייד אייריש בנק, אירלנד: 7.39%

 

קומרצבנק, גרמניה: 7.42%

 

בנק אוף אירלנד, אירלנד: 7.69%

 

דויטשה בנק, גרמניה: 7.8%

 

סוסייטה ג'נרל, צרפת: 8.03%

 

שיפור עם אזהרה

ההתוצאות מצביעות על שיפור לעומת מבחני הלחץ שנערכו ב-2014. עם זאת, השנה בניגוד לשנים קודמות אין ציונים עוברים ונכשלים, והתוצאות יועברו לרגולטורים של כל מדינה.

 

המבחנים חשפו עוד כי רמת ההלוואות שלא שולמו (NPL) ברחבי אירופה הופכת לחשש רציני בקרב המשקיעים והרגולטורים כמו קרן המטבע הבינלאומית. "יש לנו הלוואות לא משולמות בשווי טריליון יורו, זה נתון גבוה", סיכמה אנדריאה אנריה, יו"ר ה-EBA.

 

אמש, לאחר פרסום התוצאות הודיעו במונטה די פסקי, הבנק השלישי בגודל באיטליה, כי השיגו את הסכמת החתמים לתוכנית שיקום הכוללת מכירה של הלוואות רעילות בשווי 9.2 מיליארד יורו והגדלת הון של 5 מיליארד יורו. הבנק חולץ מספר פעמים בשנים האחרונות, אך המניות שלו נפלו מאז תחילת השנה בקרוב ל-77%. באופן כללי, הבנקים האיטלקיים נפגעו בצורה קשה מרמת ההלוואות הרעילות שהם מחזיקים. מדובר בעיקר בהלוואות לחברות קטנות ובינוניות, שמייצגות חלק ניכר מהכלכלה האיטלקית.

 

 

 

בנק נוסף שמעורר דאגות הואדויטשה בנק הגרמני, שהמניות שלו נפלו בחדות, וירדו מאז תחילת השנה ב-46%. בנוסף לכך, ביום רביעי האחרון דיווחו הבנק על צניחה של 98% ברווחי הרבעון השני ל-20 מיליון יורו בלבד. עם זאת, תוצאות הבנק במבחני הלחץ היו טובות מהמצופה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x