$
חברה וסביבה

כעס בבריטניה על התערבות אובמה בברקזיט: "הוא מזלזל בנו, דעותיו לא רלוונטיות"

לאחר שהנשיא האמריקאי כתב מאמר בדיילי טלגרף הבריטי, שבו הביע התנגדות נחרצת לפרישת בריטניה מהאיחוד, "הואשם" אובמה בהתערבות במשאל העם סביב הסוגיה בממלכה

שירות כלכליסט 21:5223.04.16

נשיא ארה"ב ברק אובמה "מואשם" בבריטניה בהתערבות במשאל העם לגבי פרישתה של הממלכה מהאיחוד. זאת לאחר שבמאמר לדיילי טלגרף הביע אובמה התנגדות נחרצת לפרישת בריטניה מהאיחוד ואף הצהיר כי תוזז ל"סוף התור" בעסקאות סחר, אם תחליט לפרוש מהאיחוד.

במאמר שכתב לדיילי טלגרף כתב אובמה, בין השאר: "בכל הנוגע ליצירת מקומות עבודה, מסחר וצמיחה כלכלית, התואמים לערכים שלנו האמריקאים, בריטניה הרוויחה מהחברות שלה באיחוד האירופי - שוק כלכלי ענק אחד שמספק הזדמנויות עצומות לעם הבריטי". הנשיא האמריקאי ציין כי עזיבת האיחוד תקשה על בריטניה להילחם בטרור, להתמודד עם משבר ההגירה הפוקד את אירופה כולה ועם זעזועים כלכליים עתידיים.

 

בעקבות הדברים, נמתחה על אובמה ביקורת קשה על ידי גורמים התומכים ב"ברקזיט". נייג'ל פאראג' ממפלגת העצמאות הבריטית (UKIP) אמר שאובמה "מזלזל בבריטניה", ואילו ליאם פוקס מהמפלגה השמרנית אמר שדעותיו של אובמה "אינן רלוונטיות".  

ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון מגייס תומכים להישארות באיחוד ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון מגייס תומכים להישארות באיחוד צילום: איי אף פי

 

בנאום שנשא אובמה במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם דיויד קמרון, הוא הפציר באנשים צעירים "לדחות את הגישות הפסימיות והציניות" ו"לדעת שהקִדמה אפשרית ושניתן לפתור את בעיותינו". "הקדמה בלתי נמנעת. אתם צריכים לבחון את ההיסטוריה במבט מעמיק ואופטימי יותר".

 

התערבותו של אובמה במשאל ה"ברקזיט" הגיעה ביום המלא הראשון לביקורו בבריטניה ורק שבועות לפני המשאל שנקבע ל-23 ביוני. במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון אתמול אמר אובמה כי ארה"ב היתה רוצה שכוח השפעתה של בריטניה תגדל, ובכלל זה בתוך אירופה: "בריטניה במיטבה כאשר היא תורמת להנהגתו של איחוד אירופאי חזק. היותה חלק מהאיחוד ממנף את כוחה. איני סבור שחברות באיחוד ממתנת את השפעתה הגלובלית של בריטניה – היא מעצימה אותה".

 

פאראג' התומך בפרישה טען שאובמה עושה עבודת יחסי ציבור למען קמרון. "אני חושב שזו בושה", אמר. הוא הוסיף כי אובמה בלאו הכי עומד לעזוב את הבית הלבן כך שהערותיו "לא רלבנטיות בחלקן הגדול".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x