$
כלכלה ומדיניות

כלכלת גוש היורו צמחה ב-0.3% ברבעון הרביעי; יוון חזרה למיתון

הצמיחה ביבשת - בדומה לרבעון השלישי ובהתאם לתחזיות האנליסטים; כלכלת גרמניה התרחבה ב-0.3%, יוון התכווצה ב-0.6%, וצרפת איכזבה עם צמיחה נמוכה מהתחזית בשיעור של 0.1% בלבד

שירות כלכליסט 12:3412.02.16

כלכלה גוש היורו צמחה ב-0.3% ברבעון הרביעי של 2015 - כמו ברבעון השלישי, ובהתאם לציפיות האנליסטים. ב-2015 כולה התרחבה כלכלת גוש היורו ב-1.5%.

 

הצמיחה בגרמניה - הכלכלה הגדולה בגוש היורו - עמדה על 0.3% ברבעון הרביעי, ופיצתה על הנתונים החלשים במדינות אחרות; באיטליה נרשמה צמיחה של 0.1% בלבד - פחות מהתחזיות לצמיחה של 0.3%, ואילו צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה בגוש היורו, פרסמה בינואר כי הצמיחה עמדה על 0.2% - לעומת 0.3% ברבעון השלישי.

 

"הכלכלה הגרמנית סיימה את השנה הקודמת עם צמיחה מספקת", אמר קרסטן ברצקי, כלכלן בכיר ב-ING-Diba בפרנקפורט. "2016 תהיה מאתגרת יותר, על רקע הסיכונים הידועים היטב כמו ההאטה בצמיחת הכלכלות הסינית והאמריקאית, הקשיים בגוש היורו, ומחירי הנפט הנמוכים".

 

לפי לשכת הסטטיסטיקה של גרמניה, הצמיחה ברבעון הקודם נבעה מגידול בצריכה במדינה, והגדלת התמריצים מהממשלה בתגובה למשבר הפליטים. השקעות פנימיות, במיוחד בבנייה, עלו - בעוד המסחר והייצוא האטו. האבטלה בגרמניה נמצאת בשפל שיא והמשכורות עלו ב-2.5% ב-2015, העלייה החדה ביותר מאז 2008. עם זאת במקביל, התעשייה מראה סימנים של האטה, עם ירידה של 1.2% בייצור בדצמבר.

 

"גרמניה לא תלויה בצריכה העולמית כמו פעם", אמר יוהאנס מאייר, כלכלן בכיר ב-Bayerische Landesbank במינכן לפני פרסום הדו"ח. "צריכה פרטית היא פקטור משמעותי בצמיחה הכלכלית בגרמניה, ואלה חדשות חשובות מאחר שזה הופך את הכלכלה הגרמנית להרבה יותר יציבה למול בעיות בכלכלה העולמית".

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: רויטרס

 

יוון שוב במיתון

 

לעומת זאת, ביוון, שרק באוגוסט האחרון קיבלה תוכנית חילוץ שלישית, התמונה הרבה פחות ורודה; כלכלת המדינה התכווצה ב-0.6% ברבעון הרביעי של 2015, לעומת תחזיות לירידה של 0.8% ובהמשך להצטמקות של 1.4% ברבעון השלישי. ב-2015 התכווצה כלכלת יוון ב-0.7% - לאחר שב-2014 התרסקה ב-6%.

 

התחזית מהקיץ, שניתנה במסגרת תוכנית החילוץ, היתה כי כלכלת יון תתכווץ ב-2.3% בשנה כולה; ואולם למזלה של ממשלת יוון התחזית לא התממשה - לפי הערכות אחת הסיבות לכך היא זינוק של 90% בתשלומים שלא במזומן, דבר שהקטין את היקפה של "כלכלת הצללים" המתנהלת מחוץ למערכת המסים המקומית.  

 

בכיר בקרן המטבע הבינלאומית כתב כי החשש מעזיבה של יוון את גוש היורו יתעצם, אם הנושים והממשלה לא יצליחו הגיע להסדר כלשהו לגבי החוב של המדינה. 

 

הנציבות האירופית חוזה כי כלכלת יוון תתכווץ ב-0.7% ב-2016, אך תצמח ב-2.7% ב-2017.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x