$
כלכלה ומדיניות

יאניס ורופקיס הקים תנועה פוליטית חדשה

שר האוצר לשעבר של יוון הכריז בברלין על הקמת תנועת "דמוקרטיה באירופה 2025". לא ברור אם היא תתמודד בבחירות לפרלמנט האירופי, אך חבריה כבר מבהירים שלא מדובר ב"מופע יחיד" של ורופקיס

שירות כלכליסט 23:2309.02.16

הכוכב הבלתי מעורער של המשבר הכלכלי ביוון חוזר לזירה הפוליטית. יאניס ורופקיס, שכיהן כשר האוצר של יוון בין ינואר ליולי 2015, הקים תנועה פוליטית חדשה בשם "דמוקרטיה באירופה 2025" או DiEM 2025. לפי דיווח ביומון הכלכלי הגרמני "הנדלסבלאט", כנס היסוד של התנועה התקיים היום בברלין במבנה תיאטרון פולקסבונה, ששימש לכינוסים פוליטיים של תנועות אשר פעלו לאיחוד גרמניה בתקופת מסך הברזל. לעת עתה, לא ברור אם התנועה מתכוונת להפוך למפלגה שתתמודד בבחירות לפרלמנט האירופי.

 

"האיחוד האירופי היה הישג יוצא מן הכלל. קיומו הוא הוכחה לכך שאפשר ליצור מסגרת משותפת אשר מקדשת את זכויות האדם ביבשת שהיתה עד לא מזמן כר פורה לשוביניזם רצחני, גזענות וברבריות", נכתב במניפסט של DiEM 2025. למרות השבחים, המניפסט מותח גם ביקורת חריפה על האיחוד שמוגבל על ידי "תהליך קבלת החלטות צר אופקים ומאוד פוליטי".

 

כיעד ראשוני מתכוונת התנועה לפעול לקידום השקיפות בתהליך קבלת ההחלטות באיחוד האירופי. היא קוראת לשידור חי באינטרנט של פגישות כל מוסדות האיחוד האירופי, וכן לפרסום של כל הפרוטוקולים של הדיונים על הסכמי המסחר של האיחוד ודיוני הבנק האירופי המרכזי.

 

יאניס ורופקיס בפרלמנט באתונה יאניס ורופקיס בפרלמנט באתונה צילום: אי פי איי

 

ורופקיס, פרופסור לכלכלה בהשכלתו, פרץ לתודעה הציבורית האירופית עם תחילת המשבר בגוש היורו. דעותיו החריגות, רהיטותו והאנגלית שבפיו הפכו אותו לדובר מבוקש בכלי התקשורת הבינלאומיים.

 

לאחר ניצחון מפלגת השמאל סיריזה בבחירות שנערכו ביוון בינואר 2015, מינה ראש הממשלה אלכסיס ציפראס את ורופקיס לשר האוצר שלו. סגנונו הישיר, הופעתו המחוספסת והאופנוע שעליו הוא נהג להגיע לישיבות ממשלה הפכו אותו לדמות פופולרית ביוון ובאירופה כולה. הוא התפטר מתפקידו יום לאחר משאל העם שנערך ב־5 ביולי אשתקד, שבו דחו המצביעים היוונים את תוכנית החילוץ שהציעה לממשלתם הטרויקה — האיחוד האירופי, הבנק המרכזי האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. הסיבה להתפטרותו היתה דרישת נושי המדינה להרחיקו מהמשך המשא ומתן על הסדר החילוץ. למרות המעמד הציבורי של מייסדה, חברים אחרים בה מתעקשים שוורופקיס לא יהפוך לפניה היחידים. הפילוסוף הקרואטי שרקו הורבאט אמר ליומון הגרמני "ברלין טאגסשפיגל" ש"זה לא יהיה מופע יחיד, אף שנפיק תועלת מההון הפוליטי שיש לוורופקיס".

 

ורופקיס עצמו כתב במאמר דעה שפרסם ביומון הבריטי "הגרדיאן" כי "מטרתנו לטווח הבינוני היא כינון אסיפה כלל־אירופית שתקדם את הדמוקרטיה באיחוד. האם המטרה הזו אוטופית? מובן שכן. אבל לא יותר מהאמונה שהאיחוד האירופי ישרוד את ההיבריס האנטי־דמוקרטי שבו הוא לוקה".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x