$
חברה וסביבה

העשירון העליון בעולם אחראי למחצית מפליטות המזהמים

על פי דו"ח שהתפרסם במקביל לפתיחת ועידת האקלים בפריז, האדם הממוצע במאיון העליון אחראי לפליטת פחמן הגבוהה פי 175 מאשר בעשירון התחתון

שירות כלכליסט 13:4802.12.15
העשירון העליון בעולם מייצר מחצית מפליטת המזהמים, בעוד שהעשירון התחתון אחראי ל-10% בלבד, כך על פי מחקר שפרסם השבוע ארגון הצדקה הבריטי אוקספם.

הדו"ח התפרסם במקביל לפתיחת ועידת האקלים בפריז, במהלכה ינסו נציגים מ-195 מדינות ברחבי העולם להגיע להסכמה על אמנת אקלים חדשה לצמצום הזיהום העולמי. טים גור, אחראי על תחום האקלים באוקספם אמר כי המזהמים העיקריים והעשירים צריכים לקחת אחריות על פליטת המזהמים, ללא קשר למדינה בה הם גרים.

 

זיהום אוויר זיהום אוויר

 

על פי הדו"ח, האדם הממוצע בקרב המאיון העליון אחראי לפליטת פחמן הגבוהה פי 175 מאשר אדם ממוצע בעשירון התחתון. אולם, המדינות העשירות והמתפתחות חלוקות בשאלה כיצד לחלק באחריות לצמצום פליטת גזי החממה, שנובעת בעיקרה משריפת פחם, נפט וגז. המדינות המתפתחות טוענות כי המערב מזהם כבר תקופה ארוכה ולכן עליו לקחת על עצמו תפקיד גדול יותר במאבק. המדינות המתפתחות דורשות גם ערבויות פיננסיות לסיוע במעבר לאנרגיה מתחדשת שיוצרת פחות זיהום, להגנה מפני השלכות שינויי האקלים כמו עליית פני הים, בצורות וסופות חזקות ולכיסוי על נזקים שאי אפשר למנוע. "אנחנו מקווים שהמדינות המפותחות ייקחו על עצמן יעדים שאפתניים ויפעלו בכנות כדי לעמוד בהם", אמר בנאום הפתיחה שלו ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. "לא מדובר פה רק בשאלה של אחריות היסטורית – יש להן גם את המרחב הגדול ביותר לבצע את הקיצוצים ולהשאיר את החותם המשמעותי ביותר".

 

אולם מדינות עשירות רבות, בהובלת ארה"ב דוחות את הדרישה הזו להטיל את מרבית כובד האחריות על קבוצה אחת של מדינות, ומציינות כי המזהמות הגדולות ביותר במונחים של נפח ולא זיהום לנפש, הם דווקא המדינות המתעוררות כמו סין והודו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x