$
תעשייה ופיננסים

החברה שמצאה את היהלום הענקי בבוטסואנה: הוא שווה לפחות 60 מיליון דולר

מנכ"ל לוקארה מספר כי כבר דחה הצעה של למעלה מ-40 מיליון דולר. לדבריו, מוזיאון הטבע בלונדון מבקש להציג את היהלום וערוץ דיסקברי רוצה להפיק סרט תיעודי עליו

שירות כלכליסט 15:1626.11.15

לפני שבוע פורסם כי בבוטסואנה התגלה ע"י חברת לוקארה היהלום הגדול ביותר בעולם זה יותר ממאה שנה, במשקל 1,111 קראט. היום (ה') מתברר כי מנכ"ל החברה סבור שהוא שווה לפחות 60 מיליון דולר.

 

  

"אפילו לאשתי עוד לא סיפרתי מה שווי היהלום. הוא גבוה מהערכות בשוק כעת, והוא בהחלט נמצא 'צפונה' מ-60 מיליון דולר'", אמר וויליאם לאמב, מנכ"ל לוקארה.

  

מציאת היהלום טלטלה את תעשיית היהלומים. היהלום, מסוג IIa, הוא בגודל של כדור טניס והוא הגדול שנמצא מאז נתגלה ב-1905 יהלום ה"קולינאן" במשקל של 3,106 קראט, שממנו נחתכו יהלומי הכתר הבריטי.

 

יהלומים גדולים במיוחד יכולים להימכר תמורת 60 אלף דולר לקראט אולם מנכ"ל לוקארה מקווה שהסטטוס של האבן יעלה את המחיר.

 

 צילום: אי פי איי

 

"רבים יירצו לתת מחיר על בסיס התעריף המקובל של 60 אלף דולר לקראט. אולם מעבר לכך, יש להביא בחשבון את המשקל הסופי של היהלומים שיופקו מהאבן הגולמית וכן את ההקשר ההיסטורי. גורמים אלו גם כן ישחקו תפקיד במחיר", אמר המנכ"ל. 

 

לאמב כבר הספיק לדחות הצעה של למעלה מ-40 מיליון דולר עבור היהלום ואמר שהחברה קיבלה הצעות ממוזיאון הטבע של לונדון לגבי הצגת האבן וכן מערוץ דיסקברי, שם רוצים להפיק סרט תיעודי על היהלום. לוקארה, הפועלת מקנדה, לא ממהרת למכור את האבן שכן לא רשומים בספריה חובות כלשהם.

 

"סקטור היהלומים לא מוצף בהזדמנויות כך שאין כל הגיון עבורנו לרוץ למכור את האבן. יש לנו זמן לבחון מהי הדרך הטובה ביותר למכור, ולמעשה הימנעות ממכירה היא גם אופציה עבורנו", אמר לאמב.

 

לאמב מסביר כי מלבד אבן מרכזית גדולה במיוחד, ניתן להפיק מהיהלום גם מספר אבנים קטנות יותר במשקל 30-20  קראט כל אחת, שמחירן יעמוד על מיליוני דולרים. "הבטחת לסוטו", כפי שמכונה היהלום על שם המכרה שבו נמצא, צפוי להפיק 26 יהלומים נטולי פגמים, כולל יהלום אחד גדול בן 76.4 קראט.

 

"הבטחת לסוטו" התגלה הודות לשיטות כרייה חדשות שהנהיגה לוקארה. לשאלה אם ייתכן שהחברה תמצא אבנים נוספות בסדר גודל שכזה אמר לאמב: "אין ממש נתונים סטטיסטיים שעליהם ניתן להסתמך. גילוי האבן היה מאד לא שגרתי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x