שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בשולי החדשות

ההודים למלכת בריטניה: החזירי לנו את יהלום הכתר

קבוצה של שחקני בוליווד ואנשי עסקים יגישו תביעה להשבת יהלום קוהינור שהעניקה הודו למלכה ויקטוריה ב־1851. הפרקליטים יסתמכו על חוק השבת נכסי השואה

שירות כלכליסט 08:0710.11.15

שחקני בוליווד ואנשי עסקים בהודו התאגדו להגשת תביעה נגד מלכת בריטניה אליזבת השנייה בבית המשפט הגבוה בלונדון, בדרישה כי תשיב להודו את יהלום קוהינור המפורסם, ששוויו מוערך ב־100 מיליון ליש"ט.

 

את היהלום העניק למלכה ויקטוריה המנהיג האחרון של הסיקים, דוליפ סינג, ב־1851, לאחר שבריטניה סיפחה את מחוז פונג'ב. עם זאת, בהודו ממשיכים לראות במחווה הזו השפלה לאומית.

 

היהלום שובץ בכתר שחבשה אמה של המלכה אליזבת השנייה, המלכה־האם, בטקס ההכתרה של בעלה המלך ג'ורג' השישי ב־1937 ושוב בטקס ההכתרה של אליזבת ב־1953. הכתר אף הונח על ארון הקבורה של המלכה־האם ב־2002. כיום הוא מוצג במצודת לונדון עם שאר תכשיטי הכתר.

קבוצת ההודים המגדירה את עצמה "הר האור", תרגום שמו של היהלום, טוענת כי היהלום בן 105 הקראט נגנב מארץ מוצאו. "האבן הזאת היא אחת מפריטים רבים שנלקחו מהודו בנסיבות מפוקפקות", אמר ל"אינדיפנדנט" דיוויד דה סאוזה, דובר מטעם חברת התיירות ההודית טיטו'ס שמסייעת במימון הקמפיין להשבת היהלום. לדבריו, הקולוניאליזם הבריטי בהודו הוביל לגניבה של היהלום "והרס את נפשה של המדינה".

 

הכתר משובץ היהלום על ארון הקבורה של המלכה־האם. מוצג במצודת לונדון הכתר משובץ היהלום על ארון הקבורה של המלכה־האם. מוצג במצודת לונדון צילום: גטי אימג'ס

 

קבוצת התובעים שכרה את שירותי פירמת עורכי הדין רובריק לואיס קינג בבריטניה, והורתה להם לבסס את התביעה על חוק השבת נכסי השואה, שמעניק למוסדות לאומיים בבריטניה את הסמכות להשיב יצירות אמנות גנובות לבעליהן החוקיים. "הקוהינור הוא חלק מההיסטוריה שלנו ועליו לשוב", ציינה כוכבת בוליווד בומיקה סינג.

 

עוד ב־2010 אמר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בראיון לטלוויזיה ההודית כי השבת היהלום עלולה ליצור תקדים, זאת ברומזו בין השאר לדרישותיה של יוון להשיב את שיש הפרתנון המוצג במוזיאון הבריטי בלונדון.

 

על פי אגדה הודית, רק לנשים ולאל מותר לענוד את היהלום. לעומת זאת, אם גבר עונד את הקוהינור, גורלו יהיה עגום. ארמון בקינגהאם מקפיד ליישר קו עם האגדה הזאת, ומאז הגיע היהלום למשפחת המלוכה הוא היה בחזקתן של נשים בלבד.

 

השבוע תיפגש המלכה אליזבת לארוחת צהריים עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, אולם מקורות בארמון מסרו כי הנושא לא יעלה לדיון בפורום זה.

 

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x