$
כלכלה ומדיניות

קרדיט סוויס: הפד יעלה את הריבית 4 פעמים עד סוף שנת 2016

הבנק השוויצרי פרסם את התחזית שלו לכלכלה העולמית בשנה הבאה: הסכנות העיקריות הן התכווצות בהשקעות הסיניות ועלייה באינפלציית הליבה בארה"ב

בלומברג 18:1513.11.15

קרדיט סוויס פרסם את התחזית העולמית שלו ל-2016, שבה כלכלנים ואסטרטגים מביעים את דעותיהם לגבי המגמות שישלטו ותרחישים אפשריים לכלכלה העולמית.

 

הכלכלן הראשי בבנק ג'יימס סוויני מעריך, כי הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב יעלה את הריבית 4 פעמים עד סוף 2016. אולם להערכתו זו לא אחת משתי הסכנות העיקריות שבאופק, שהן קפאון בהוצאות הסיניות על השקעות ועלייה באינפלציית הליבה בארה"ב.

 

בקרדיט סוויס מזהירים, כי אם ההשקעות הסיניות יקפאו או יתכווצו, תתפשט בעולם אווירה של הימנעות מסיכונים, שתוביל בתורה להתכווצות התמ"ג העולמי, זאת מכיוון שמדינות יצואניות יחוו שנה קשה נוספת.

 

קרדיט סוויס בציריך, שוויץ קרדיט סוויס בציריך, שוויץ צילום: בלומברג

 

"התרחיש של התכווצות בהשקעות הוא בסבירות נמוכה, אך זהו תרחיש עם השלכות רבות שהמשקיעים צריכים להתמקד בו", אומר סוויני. "עם זאת, להערכתנו התרחיש של צמיחה סינית כבר בתחילת השנה הבאה בעקבות סבב תמריצים והתאוששות עולמית, הוא הרבה יותר סביר".

 

בבנק מציינים עוד, כי הסכנה הגדולה יותר לכלכלה העולמית אך הפחות מדוברת היא האינפלציה. "תרחיש הסיכון השני שמדאיג אותנו הוא עלייה באינפלציית הליבה בשווקים המפותחים, בייחוד בארה"ב", מוסיף סוויני. לדבריו, השוק אינו מוכן לעלייה במחירים.

 

בקרדיט סוויס מזהירים עוד, כי ייתכן ושני התרחישים יתרחשו ביחד. "אפשר להעלות על הדעת מצב שבו יש צמיחה סינית חלשה ביותר והאינפלציה עולה בשווקים המפותחים בו זמנית", טוען סוויני. "תרחיש לא סביר זה יוביל לטלטלה חזקה בשווקים הפיננסיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x