$
כלכלה ומדיניות

דרמה בספרד: הבדלנים זכו בבחירות בקטלוניה

אחרי ספירת 98% מהקולות עולה כי שתי המפלגות הבדלניות התומכות בהיפרדות החבל מהשלטון המרכזי ירכיבו את הרוב בפרלמנט

שירות כלכליסט 09:4128.09.15

בדלנים במחוז קטלוניה בספרד זכו בבחירות לממשלה המחוזית. תוצאה זו עלולה להטיל את ספרד אל תוך אחד מהמשברים הפוליטיים העמוקים ביותר שידעה בשנים האחרונות על רקע עלייתה של ממשלה בדלנית באחד מהמחוזות העשירים ביותר שלה.

 

מספר שיא של תושבי קטלוניה הגיעו לקלפיות אתמול (א'). כ-98% מהקולות כבר נספרו ונראה כי הקואליציה הלאומנית Junts pel Si, "גו'נטס פאל סי" (יחד ל"כן") צפויה לזכות ב-62 מושבים. מפלגת השמאל הקיצונית, התומכת בפרישה מספרד, CUP (המפלגה העממית המאוחדת) צפויה לזכות ב-10 מושבים. משמעות הדבר היא ששתי המפלגות הבדלניות ייצרו את הרוב בפרלמנט האזורי המונה 135 מושבים.

 

"ניצחנו" אומר המנהיג הקטלני ארתור מאס אי גבארו, על רקע ההמונים החוגגים ברחובות ברצלונה. "היום זכינו בניצחון כפול - התומכים ב'כן' זכו וכך גם הדמוקרטיה".

 

לאחר חסימת ניסיונותיהם של מנהיגים קטלנים לערוך משאל עם לגבי עצמאותה של קטלוניה בידי הממשל המרכזי במדריד, ביקש מאס להפוך את הבחירות עצמן למשאל-עם דה פקטו, והתחייב להתחיל בתהליך היפרדות מספרד אם מפלגתו תזכה ברוב קולות.

 

ארתורו מאס ארתורו מאס צילום: אי פי איי

 

למפלגתו של מאס חסרים 6 מושבים לרוב מוחלט, אולם הוא הבטיח להמשיך במאמצים להביא לפרישתה של קטלוניה מספרד. "אנו מבקשים שהעולם יכיר בניצחונה של קטלוניה ובניצחונה של 'כן'. ניצחוננו מעניק לנו כוח עצום להמשיך במשימה זו".

 

ג'ונס פאל סי מייצגת מפלגות מהימין ומהשמאל יחדיו וכן תנועות פרישה עממיות. המפלגה לקחה 39.7% מקולות המצביעים ואילו CUP לקחה 8.2% מהקולות, כך שבסך הכול זכה הגוש הבדלני ל-47.9% מהקולות. חסר להם מושב אחד בלבד לרוב.

 

מדריד תמשיך להתנגד

 

תוצאה זו תותיר את המפלגה במאבק לקבלת לגיטימציה בקהילה הבין-לאומית, אמר ל"גרדיאן" ג'וזף רמונדה, אנליסט פוליטי. "הממשלה בקטלוניה תנסה לדחוף לעצמאות אולם התוצאה לא מאפשרת לה לנקוט צעדים בלתי הפיכים". הצהרת העצמאות לא תוכר באופן רשמי, הוסיף.

 

קטלוניה תאלץ להתמודד עם מדריד שתעשה כל שביכולתה לחסום את מאבקה לעצמאות. ראש ממשלת ספרד ראחוי נשבע לרתום את כל כוחה המשפטי של ספרד לחסום כל צעד לעבר עצמאות.

 

בשנים האחרונות ראחוי וממשלתו השמרנית סירבו לדון בכל נושא הקשור לשפה ולזהות הקטלניות וכן בכל הקשור לשיעורי המס הגבוהים יחסית שמעבירה קטלוניה למדריד. במקום זאת פנה שוב ושוב לערכאות המשפטיות כדי לחסום את התהליך, בהסתמכו על החוקה של ספרד שאינה מאפשרת למחוזות להכריז באופן חד צדדי על עצמאות.

 

קטלנים רבים המתנגדים לפרישתו של המחוז מהממשל המרכזי הצביעו בעד מפלגת המרכז-ימין "סיוטדאנס" (Ciutadans) - הסניף המקומי של מפלגת "סיודדאנוס". זוהי המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט הקטלני החדש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x