$
כלכלה ומדיניות

בית המשפט לחוקה בספרד השעה את קיום משאל העם בקטלוניה

נקבע כי יש לקיים דיון בו ישמעו טיעוני הממשלה המרכזית נגד המשאל וההצבעה נדחית ב-5 חודשים, אולם מושל קטלוניה הבטיח כי יפעל לקיים המשאל כמתוכנן: "המשפט - אחת הטעויות הגדולות בדמוקרטיה הספרדית"

שירות כלכליסט 10:5130.09.14
בית המשפט לחוקה בספרד השעה את קיום משאל העם בקטלוניה, ופסק שיש לעצור את הקמפיינים וכל ההכנות להצבעה עבור עצמאות האזור. פסיקת בית המשפט התקבלה יומיים בלבד לאחר שמושל קטלוניה ארתור מס הכריז באופן רשמי על הכוונה לערוך משאל עם.

 

בישיבה מיוחדת שהתכנסה אתמול (שני) בערב, שנמשכה מעט יותר משעה, בית המשפט החליט פה אחד שיש לקיים דיון לשמיעת הטיעונים של הממשלה המרכזית נגד משאל העם. בעקבות ההחלטה, נדחית באופן אוטומטי ההצבעה בחמישה חודשים. בית המשפט יאפשר לשני הצדדים להציג את הטיעונים שלהם, ומס כבר הודיע כי יפעל לשכנע את בית הדין להסיר את ההשעיה, כך שניתן יהיה לקיים את משאל העם כמתוכנן ב-9 בנובמבר.

עוד קודם להחלטת בית המשפט, טען ראש הממשלה הספרדי מריאנו ראחוי כי משאל העם מהווה הפרה של זכויות הספרדים כולם. לדבריו, מדובר היה במהלך "אנטי דמוקרטי", ותפקידו של בית המשפט לחוקה הוא למנוע מכל אזור במדינה לקבל החלטות חד צדדיות שישפיעו על כל הספרדים. "איננו יכולים לאפשר לרצון של מעטים למנוע מכל השאר את קיום הזכויות שלהם", הצהיר.

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי. "המשאל - מהלך אנטי דמוקרטי" ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי. "המשאל - מהלך אנטי דמוקרטי" צילום: אי פי איי

 

ראחוי חזר וקרא לפתיחת דיאלוג בין מדריד וברצלונה, וציין כי עוד יש זמן "לייצב את הספינה ולהתגבר העימות". אולם הדגיש כי לפני תחילת משא ומתן, ברצלונה חייבת קודם לוותר על התכניות להצביע על העצמאות.

 

אולם פרנססק הומס, דובר הממשלה בקטלוניה, התעקש כי התהליך ימשיך על אף העמדה שהציגה מדריד. בראיון לערוץ הטלוויזיה הקטלני TV3, כינה את פסיקת בי המשפט "אחת הטעויות הגדולות בדמוקרטיה הספרדית".

 

סקרים שנערכו לאחרונה מצביעים על כך שמרבית תושבי קטלוניה מעוניינים בקיום המשאל. "הממשלה המרכזית בטוחה שהיא הרגה את משאל העם, אבל אני משוכנע שמה שקרה רק מחזק את התנועה בקטלוניה", הוסיף הומס. לדבריו, הממשלה בקטלוניה תמצא דרך לאפשר להצבעה להתקיים. "לא נעמוד מנגד עם זרועות שלובות כאילו המשחק נגמר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x