$
כלכלה ומדיניות

הבחירות בקטלוניה: תומכי ההיפרדות מספרד בדרך לניצחון מוחץ

לפי מדגמים, שתי המפלגות התומכות בהיפרדות זכו יחד ל-74-79 מתוך 135 המושבים בפרלמנט; לפני הבחירות הן הצהירו כי יכריזו עצמאות באופן חד-צדדי בתוך שנה וחצי

שירות כלכליסט 22:0627.09.15

האם קטלוניה בדרך להיפרדות מספרד? לפי מדגמים, המפלגות התומכות בעצמאות זכו היום לרוב בפרלמנט הקטלוני. רשימת הבדלנים, "if Junts pel Sí" (יחד למען "כן") שבראשה עומד נשיא קטלוניה ארתור מאס זכתה לפי המדגמים ל-63-66 מתוך 135 המושבים בפרלמנט; רשימה בדלנית נוספת מהשמאל הקיצוני, CUP, זכתה ל-11-13 מושבים. שתי המפלגות הצהירו כי יכריזו על עצמאות באופן חד-צדדי בתוך שנה וחצי. 

 

תושבי החבל שבצפון מזרח ספרד הלכו היום לקלפיות לבחור את 135 חברי הפרלמנט המקומי. במרכז מערכת הבחירות עמדה שאלת העצמאות מספרד. הלאומנים מקווים שניצחון בבחירות יוביל להיפרדות מהמדינה עד 2017. מתנגדי העצמאות קראו "לרוב השקט" לצאת להצביע, תוך שהם נתמכים על ידי ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי, מנהיגי ארה"ב, גרמניה ובריטניה, שחוששים מערעור המצב בספרד.

 

לפני כשנה הצביעו כשני מיליון מתושבי החבל במשאל עם ו-80% מהמצביעים תמכו בעצמאות עבור קטלוניה. יותר מ-1.6 מיליון תושבים הצביעו "כן" על שתי השאלות: "האם אתם תומכים במדינה" ו"האם אתם תומכים בעצמאות". עם זאת, רק כשני מיליון מתוך 7.5 מיליון התושבים הגיעו להצביע. בשנה שעברה מדובר היה בהצבעה סמלית בלבד חסרת תוקף לאחר שבית המשפט החוקתי בספרד הורה להשעות את המשאל, לאחר שהממשלה בספרד טענה כי רק לה הסמכות להורות על קיום משאל עם בנושא. בקטלוניה בחרו לקיימו בכל זאת. 

 

ארתור מס ארתור מס צילום: אי פי איי

התנגדותה החריפה של ספרד להיפרדות נובעת בעיקר מהעובדה שחבל קטלוניה אחראי לכ-19% מהתוצר הלאומי של המדינה, כ-200 מיליארד אירו, מה שהופך אותו לאזור העשיר ביותר בספרד. למרות שגם הקטלונים נפגעו במשבר העולמי ב-2008, התמ"ג במחוז נותר גבוה מהממוצע במדינה.

 

בחבל חיים כ-7.5 מיליון אזרחים ומדובר במחוז השני בגודלו במדינה. שוכנים בו 586 אלף חברות, בהם חברת האופנה מנגו ומפעל של חברת הרכב סיאט. בירתו ברצלונה היא העיר המתויירת ביותר בספרד עם כרבע מכלל תיירות החוץ של המדינה. בנוסף קטלוניה אחראית לרבע מהייצוא הספרדי, שוב, יותר מכל מחוז אחר במדינה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x