$
כלכלה ומדיניות

המאבק האזורי מתחמם: יפן תעביר סיוע בסך 6 מיליארד דולר למדינות באסיה

הסכום יועבר למדינות המקונג; זאת על רקע כוונת סין להשיק את בנק ההשקעות האזורי החדש באסיה והתגברות המחלוקות הטריטוריאליות עם שכניה, בהם יפן

שירות כלכליסט 11:2604.07.15
יפן הודיעה היום (שבת) כי תעביר סיוע של כ-6 מיליארד דולר למדינת אזור המקונג - זאת על רקע כונתה של סין להשיק את בנק ההשקעות האזורי, שנתפס כאיום על ההגמוניה של יפן וארה"ב. המדינות שיזכו לסיוע הן קמבודיה, לאוס, מיאנמר, תאילנד ו-ויטנאם בנחשבות לבעלות פוטנציאל גדול לצמיחה. המדינות נחשבות גם כיעד מבטיח ליצואנים יפנים של מערכות לרכבות, מתקני כוח ומערכות תשתית נוספות.

 

 

 

הסיוע המתוכנן של יפן כולל כ-750 מיליארד ין למשך שלוש שנים, מצטרף לסיוע בסך של 600 מיליארד ין לחמש המדינות בשלוש השנים האחרונות. חבילת הסיוע החדשה הוכרזה במפגש פסגה בטוקיו שבה השתתפו ראש ממשלת יפן שינזו אבה וראשי הממשלה של חמש המדינות.

 

 

 צילום: בלומברג

 

סין, הנמצאת בעיצומה של מודרניזציה צבאית מהירה, הקימה איים מלאכותיים באזור הים הסיני הדרומי, וכעת איים אלו עומדים בלב מחלוקת עם שכניה, בהם יפן, הטוענות לבעלות על האיים.

 

"הצדדים ציינו את חששותיהם לגבי ההתפתחויות האחרונות בים הסיני הדרומי, שעומדות לסבך עוד יותר את המצב, לשחוק את האמון ולערער את השלום, הביטחון והיציבות האזורית", נאמר בהסכם שיתוף הפעולה של יפן והמקונג. הדברים טומנים ביקורת נגד התרחבותה הימית של סין.

 

 

 

במאי חשפה יפן את תוכניותיה לספק סיוע כספי בהיקף 110 מיליארד דולר לשם קידום פרויקטי תשתית איכותיים וידידותיים לסביבה באסיה. תוכנית זו עומדת בניגוד ליוזמת הבנק להשקעות בתשתית ביוזמתה של סין (AIIB) שעל פי וושינגטון, עתידה לממן פרויקטי תשתית שאינם שומרים כראוי על איכות הסביבה.

 

יחסי סין-יפן סובלים כאמור ממחלוקות טריטוריאליות וטינה היסטורית שאחד משיאיה היה במלחמת העולם השנייה. זאת חרף ההפשרה החלקית ביחסי שתי המדינות מאז מפגש הפסגה הראשון בין אבה ונשיא סין שי ג'ינפנג בשנה שעברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x