שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הבומרנג של החרם המערבי: האמריקאים לא אישרו הגעה ל"דאבוס של רוסיה"

בסוף השבוע ייפתח פורום סנט פטרסבורג לכלכלה המכונה "הדאבוס הרוסי". את מקומם של נציגי המערב יתפסו מנכ"לים ופוליטיקאים מהמזרח והמזה"ת. בין המשתתפים: יו"ר עליבאבא ג'ק מא ונגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל

מיכאל פרל 09:4016.06.15

ביום חמישי ייפתח ברוסיה הפורום הכלכלי של סנט פטרסבורג, האירוע הכלכלי המרכזי של הפדרציה הרוסית המכונה גם "דאבוס הרוסי". רשימת המשתתפים, שמורכבת בעיקר מאנשי עסקים ופוליטיקאים מהמזרח הרחוק והמזה"ת, והנושאים שיידונו מדגישים את שינוי הכיוון של רוסיה אל עבר המזרח הרחוק והמזה"ת.

 

הנושא המרכזי בכנס, שעובר כחוט השני דרך נושאי הפאנלים, הוא שילובה הכלכלי של רוסיה בנוף האסייתי והידוק קשריה עם מדינות במזה"ת ובאמריקה הלטינית, כפתרון למשבר שאליו נקלעה בעקבות ההרעה ביחסיה עם המערב.

 

ר"מ רוסיה דמיטרי מדבדב: פניה של רוסיה למזרח. אנחנו נשאף לחזק את היחסים עם מדינות שנוטות לשיתוף פעולה ולא לעימות" ר"מ רוסיה דמיטרי מדבדב: פניה של רוסיה למזרח. אנחנו נשאף לחזק את היחסים עם מדינות שנוטות לשיתוף פעולה ולא לעימות" צילום: בלומברג

 

יותר מכל תעיד על כך זהות משתתפי הפאנלים. בכנס שהתקיים בשנה שעברה, שאמנם נערך בצלו של המשבר מול המערב על רקע הלחימה באוקראינה, עוד ניתן היה לראות נציגים של ממשלות וחברות מערביות. ואולם בכנס הנוכחי לא יהיו כלל נציגים אמריקאים ומעט מאוד נציגים אירופים - ר"מ יוון אלכסיס ציפראס ועוד כמה מנהיגי עבר, כמו ר"מ איטליה לשעבר רומנו פרודי ור"מ צרפת לשעבר דומיניק דה וילפאן.

 

את מקומם יתפסו אנשי עסקים ופוליטיקאים מהמזרח הרחוק והמזה"ת, שיהוו את חלק הארי של המשתתפים בפאנלים ויגרמו לכך שהשפות הדומיננטיות באולמות הכנסים יהיו לבטח ערבית וסינית. כך יהיה ניתן לראות בכנס מנהלי חברות סיניות, כמו יו"ר ענקית הטכנולוגיה עליבאבא ג'ק מא, לצדה של נציגות מכובדת של שרים ממדינות מהמפרץ הפרסי.

 

התעשייה היחידה שבה ניתן יהיה לראות נציגות מערבית היא האנרגיה, שמוכיחה שעם מספיק רצון אפשר להתגבר גם על סנקציות. בצעד חריג בנוף הכלכלי־מדיני של רוסיה יגיעו לסנט פטרסבורג מנהלי חברות אנרגיה אירופיות ואמריקאיות, כמו בן ואן ביורדן משל ההולנדית, פטריק פויאנה מטוטאל הצרפתית, רוברט דאדלי מ־BP הבריטית ולורנזו סימונלי מג'נרל אלקטריק האמריקאית.

 

נציג נוסף של חברה אמריקאית יהיה נגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל, שמכהן כיושב ראש בנק ג'יי.פי. מורגן.

 

הסברה שרוסיה שואפת להפנות את פעילותה הכלכלית מזרחה קיבלה בשבוע שעבר משנה תוקף, לאחר שראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב הצהיר במסיבת עיתונאים כי פניה של הכלכלה הרוסית הם למזרח.

 

בשנה האחרונה גישה זו באה לידי ביטוי בעיקר בהתעקשותם של הרוסים לקדם שני פרויקטים שנויים במחלוקת: הברית האירו־אסייתית, אזור הסחר החופשי בין שכנותיה; ואיחוד מדינות ה־BRICS, ארגון שיתוף הפעולה הכלכלי של רוסיה, סין, ברזיל, הודו ודרא"פ.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x