$
כלכלה ומדיניות

המתיחות בגוש היורו בשיאה: האם שר האוצר היווני זקף אצבע משולשת נגד גרמניה?

העיתון הגרמני בילד פרסם ביום שלישי תמונה הלקוחה מסרטון יוטיוב בו נשמע יאניס ורופקיס אומר כי "יוון היתה צריכה להניף אצבע משולשת לגרמניה"; ורופקיס מכחיש את העניין וטוען כי מדובר בסרטו מזויף

שירות כלכליסט 12:4218.03.15
האם שר האוצר היווני זקף אצבע משולשת נגד גרמניה? הגרמנים טוענים כך, וזועמים על המחווה הגסה. העיתון הגרמני בילד פרסם בעמוד השער שלו ביום שלישי תמונה של יאניס ורופקיס מרים את האצבע האמצעית שלו. התמונה לקוחה מסרטון שהועלה ביוטיוב, של נאום שנשא ורופקיס ב-2013 עוד לפני שמונה לתפקיד הממלכתי. בנאום טען ורופקיס כי יוון הייתה צריכה להגיע למצב של חדלות פירעון ב-2010, ולא להסכים לחבילת החילוץ שהעניקו לה השותפות האירופיות שלה. "ההצעה שלי הייתה שיוון צריכה להכריז שהיא בחדלות פירעון בינואר 2010, ולהניף אצבע משולשת לגרמניה ולומר, תוכלו לפתור את הבעיה הזו בעצמכם", אמר ורופקיס בסרטון.

 

ורופקיס מכחיש בינתיים כי אכן הניף אצבע משולשת, ובתקשורת הגרמנית צוטט כאומר שהסרטון מזויף. אולם בטלוויזיה הגרמנית מתעקשים כי לא נמצאו כל סימנים לזיופים.

 

ללא קשר לנסיבות המדויקות, המחלוקת מגיעה בתזמון מאד לא נוח מבחינת שתי המדינות. מערכת היחסים ביניהן הידרדרה משמעותית מאז כניסתה של הממשלה החדשה ביוון. בעוד שלגרמניה הולכת ואוזלת הסבלנות כלפי יוון, ביוון זקוקים לתמיכתה של גרמניה לתכנית הרפורמות שלה על מנת להישאר בגוש היורו. לפי סקר שפורסם לאחרונה בטלוויזיה הגרמנית, 52% מעוניינים שיוון תעזוב את הגוש, זאת לעומת 41% בחודש שעבר.

 

בשבוע שעבר הגישה יוון תלונה רשמית לאחר שלפי הדיווחים, שר האוצר הגרמני וולפגנג שוויבלה כינה את ורופקיס "תמים בצורה מטופשת".

 

בברלין טענו כי ההערה לא תורגמה בצורה נכונה בתקשורת היוונית. המתיחות גברה עוד לאחר שראש הממשלה היווני אלכסיס ציפרס דרש מגרמניה לשלם פיצויים עבור מלחמת העולם השנייה, ואף איים כי במדינה יחלו להחרים נכסים גרמניים אם בברלין יסרבו לשלם.

בכל מקרה, מחר מתוכנן ציפרס להיפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ושאר מנהיגי אירופה בפגישה שתתקיים בבריסל.

 

שר האוצר היווני והאצבע המשולשת שר האוצר היווני והאצבע המשולשת

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x