$
כלכלה ומדיניות

רוסף מתחייבת: התקציב של ברזיל יהודק

הנשיאה הושבעה לכהונה שנייה, ואמרה כי בכוונתה להגדיל את ההשקעות והפריון במדינה, בניסיון להתניע מחדש את הצמיחה

בלומברג 12:1003.01.15
נשיאת ברזיל דילמה רוסף הודיעה כי היא מתכוונת להדק את תקציב המדינה, להגדיל את ההשקעות והפריון - זאת בניסיון להתניע מחדש את הצמיחה הכלכלית תוך מזעור הנטל על האוכלוסייה. "אנחנו נוכיח שההתאמות הכלכליות אפשריות מבלי להפר את הזכויות או לבגוד במחויבות החברתית שלנו", אמרה רוסף בטקס ההשבעה שלה לכהונה שנייה, "יותר מכולם אני יודעת שברזיל זקוקה לשוב לצמיחה".

 

 

 

מאז נכנסה רוסף (67) לתפקיד לפני ארבע שנים, הגירעון התקציבי הוכפל לרמה של 5.8% מהתמ"ג, בעוד שהצמיחה הכלכלית קפאה לעומת צמיחה של 7.5% שנרשמה ב-2010. כמו כן, במהלך הכהונה הראשונה של רוסף האינפלציה נותרה מעל היעד שנקבע.

 

 

האם כלכלת ברזיל תרשום ניצחון? האם כלכלת ברזיל תרשום ניצחון? צילום: איי אף פי

 

רוסף, זכתה בבחירות לאחר סיבוב שני ובפער הקטן ביותר שנרשם בבחירות לנשיאות במדינה מאז 1945. היא מינתה צוות כלכלי חדשי והכריזה על קיצוצים בהוצאות. במקביל, הבנק המרכזי העלה את הריבית על ההלוואות פעמיים מאז הבחירות כדי לרסן את העלייה במחירים לצרכן. הצעדים עליהם הכריזה רוסף הם הראשונים בניסיון למנוע הורדת דירוג של המדינה, אך השאלה היא האם היא תזכה בתמיכה הפוליטית הנחוצה כדי להוציא את הצעדים האלה לפועל. "בתרחיש הטוב ביותר, רוסף תצליח להשיב חלק מאמון המשקיעים ולסלול את הדרך לצמיחה מתונה. במקרה הגרוע ביותר בתוך שנה או שנתיים היא תפסיק לנסות ורק תעביר זמן עד לסיום הכהונה", אומר רפאל קורטז, פרשן פוליטי בחברת הייעוץ Tendencias בסאו פאולו.

 

ביחד עם רוסף הושבעו גם שרי הקבינט, בהם שר הכלכלה ג'ואקים לוי. הוא התחייב להשיג השנה עודף תקציבי שיעמוד על שיעור של 1.2% מהתוצר, ויעלה ל-2% עד 2016.

 

רוסף אמרה בטקס ההשבעה כי היא סומכת על הקונגרס שיישם את האמצעים הנחוצים כדי להתניע מחדש את הכלכלה ולהגביר את השקיפות. לאחר הטקס נפגשה רוסף עם סגן נשיא ארה"ב, ג'ון ביידן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x