$
חברה וסביבה

ריינולדס תשלם 23.6 מיליארד דולר לאלמנתו של מעשן

בית המשפט קבע כי החברה פעלה ברשלנות. מדובר בסכום הפיצויים הגדול ביותר שנפסק בפלורידה, ובסכום הגדול ביותר שנפסק בארה"ב בתיק שהחל בתביעה ייצוגית. ריינולדס: "פסק הדין לא הגיוני, נערער"

שירות כלכליסט 13:2620.07.14

חבר מושבעים בפנסקולה, פלורידה, פסק בסוף השבוע כי יצרנית הסיגריות האמריקאית ריינולדס, השנייה בגודלה בארה"ב, תשלם פיצויי נזיקין בסכום חסר תקדים של 23.6 מיליארד דולר לסינתיה רובינסון, אלמנתו של מעשן שנפטר מסרטן ריאות בשנת 1996. נוסף לכך יקבלו רובינסון ושני ילדיו של ג'ונסון גם פיצויים אישיים בהיקף כולל של 16.8 מיליון דולר.

 

רובינסון תבעה את ריינולדס ב־2008 בשם בעלה, מייקל ג'ונסון. ג'ונסון, נהג חברת הסעות שהלך לעולמו בגיל 36, עישן בין 1–3 חפיסות סיגריות ביום מאז שהיה בן 13. "הוא לא היה מסוגל להפסיק. הוא עישן אפילו ביום שבו הוא מת", סיפר כריס צ'סטנאט, אחד מעורכי הדין של רובינסון, לסוכנות הידיעות רויטרס. התביעה במשפט טענה כי רשלנות של ריינולדס גרמה לכך שג'ונסון לא היה מודע לסכנות העישון כשהתחיל לעשן.

 

 צילום: רויטרס

רק בשבוע שעבר נודע כי החברה־האם של ריינולדס, ריינולדס אמריקן, רכשה את המתחרה שלה לילארד טובקו, יצרנית הסיגריות ה־3 בגודלה בארה"ב, ב־25 מיליארד דולר. שווי השוק של ריינולדס אמריקן, נכון לסגירת המסחר ביום שישי, עומד על 31.4 מיליארד דולר.

 

החברה החדשה צפויה להקיף כ־36% משוק הסיגריות האמריקאי, ותהיה שנייה רק לחברת אלטריה, יצרנית מרלבורו.

התביעה של רובינסון היתה במקור חלק מ"משפט אנגל", תביעה ייצוגית נגד חברות טבק שהוגשה בשנות התשעים בפלורידה. בשנת 2000 פסק חבר המושבעים בתיק המקורי פיצויים בסך 145 מיליארד דולר למשפחות המעשנים — פסק דין שבוטל על ידי בית המשפט העליון של פלורידה ב־2006, בטיעון שקבוצת התובעים ונסיבות המחלה או הפטירה שלהם היו שונות מדי כדי להוות תביעה אחת. לצד דחיית פסק הדין קבע אז בית המשפט כי אם מעשנים או בני משפחותיהם ירצו להגיש תביעות נזיקין פרטניות, הם יצטרכו רק להוכיח כי היתה קיימת התמכרות וכן כי העישון גרם למחלה או למוות.

 

סיגריות ווינסטון וכאמל. תשלום הפיצויים הגדול ביותר סיגריות ווינסטון וכאמל. תשלום הפיצויים הגדול ביותר

 

מסר לחברות הטבק

 

ההחלטה הקלה על מעשנים או על בני משפחותיהם שנפטרו להגיש תביעות נגד חברות טבק מבלי צורך להוכיח לבית המשפט כי חברות הטבק מכרו ביודעין חומרים מסוכנים או הסתירו את סכנות העישון מלקוחותיהן.

 

עורכי דינה של רובינסון אמרו לסוכנות אי.פי כי מדובר בסכום הפיצויים הגדול ביותר שנפסק אי פעם בתיק יחיד שהתחיל בתביעה ייצוגית. "חבר המושבעים רצה להעביר מסר — שחברות הטבק לא יכולות להמשיך לשקר לציבור האמריקאי ולממשלה האמריקאית על סכנת ההתמכרות ועל הכימיקלים הקטלניים שיש בסיגריות שלהם", אמר לאי.פי עורך הדין צ'סטנאט.

סגן נשיא ריינולדס ג'פרי רייבורן, שהיה חבר בצוות ההגנה במשפט, אמר כי הנזיקין "מופרזים ביותר וכאלה שלא עומדים במבחן חוקי המדינה והמשפט החוקתי". "פסק הדין חורג הרבה מעבר לתחום הסביר וההוגן, ולחלוטין לא תואם לעדויות שהוגשו", כתב רייבורן בהצהרה שפרסם. "אנחנו מתכננים לנקוט צעדים משפטיים נוספים, ובטוחים כי בית המשפט יפעל בהתאם לחוק ולא יאפשר לפסק הדין הלא הגיוני הזה לעמוד".

 

ביוני דחה ביהמ"ש העליון ערעור שהגישו יצרניות סיגריות על פיצויי נזיקין שנפסקו בכמה תביעות של מעשנים בפלורידה. ריינולדס, פיליפ מוריס ולורילארד ביקשו מבית המשפט לבחון מחדש מקרים שבהם מעשנים זכו בפיצויים של עשרות מיליוני דולרים מבלי שהיו צריכים להוכיח שהחברות מכרו מוצר מסוכן או הסתירו את סכנות העישון מהצרכנים, בהתאם לתקדים אנגל.

 

סקוט שלזינגר, עורך דין מפלורידה שהיה מעורב בכמה תביעות נגד חברות טבק, אמר לאי.פי שפסק הדין ישפיע על תביעות עתידיות בגין נזקי עישון. "בית המשפט נתן לחבר המושבעים לדבר, בלי להגביל אותם. בעבר פחדנו וביקשנו סכומים קטנים יותר. אם אגיע לשלב הפיצויים במשפט אחר, אני מאמין שעכשיו אתפתה לבקש יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x