$
כלכלה ומדיניות

"הבכירים באיחוד האירופי בהכחשה עצומה לגבי תוצאות הבחירות"

חתן פרס נובל בכלכלה, פול קרוגמן, טוען כי "האפשרות שהמצב כל כך גרוע ושהקיצוניים התחזקו, פשוט לא עולה להם לראש כאפשרות"

בלומברג 15:2827.05.14

במאמר דעה שפרסם בניו יורק טיימס, התייחס פול קרוגמן לתגובות החריפות באיחוד האירופי מתוצאות הבחירות לפרלמנט. "אם יושבים ומקשיבים לבכירים באיחוד האירופי מגיבים לבחירות לפרלמנט, נשמע שהם בהכחשה עצומה", כתב. "האפשרות שהמצב כל כך גרוע – ושהקיצוניים התחזקו – מכיוון שהיסודות שגויים, פשוט לא עולה להם לראש כאפשרות".

 

במקביל, בדברים שנשא בפני החוקרים המובילים וקובעי המדיניות של הבנק האירופי המרכזי, טען חתן פרס נובל בכלכלה, שהבנק המרכזי ובנקים אחרים ברחבי העולם צריכים להעלות את יעדי האינפלציה, בהם הם נאחזים מאז שנות ה-90. לטענתו, יעד של 2% הוא נמוך מדי ומגביר את הסיכון שלבנקים המרכזיים ייגמר המרחב להוריד את שיעורי הריבית אף יותר.

 

"ההתנגדות הנחרצת של נגידי הבנקים המרכזיים לשנות לאחר יותר מחמש שנים שבהן הריבית קרובה לאפס, מצביעה על כך שאותו קיפאון במדיניות שהשפיע לרעה על יפן למשך קרוב לשני עשורים, הוא למעשה תופעה כלל עולמית", אמר בדברים שנשא בפני דראגי ובכירים אחרים בכינוס המתקיים בפורטוגל.

 

פול קרוגמן פול קרוגמן צילום: גיא אסיאג

הביקורת של קרוגמן רלוונטית במיוחד בהתחשב בכך שהבנק האירופי המרכזי מתמודד כעת עם האיום של דפלציה, שמחייב אימוץ של מדיניות לא קונבנציונאלית. שער הריבית הנוכחי של הבנק עומד כעת על שפל של 0.25%. האינפלציה בגוש היורו עומדת על 0.7% ודראגי טען אתמול כי הבכירים חייבים לעקוב אחר התפתחויות למקרה ש"ספירלה שלילית" במחירים תתרחש.

 

אולם לטענתו של קרוגמן, יעד אינפלציה נמוך מדי מעניק לקובעי המדיניות באירופה תירוץ לא לנקוט בפעולות נוספות, תופעה שהוא מכנה "מלכודת השאננות".

"כל עוד המחירים נותרים יציבים, יהיו בכירים שיטענו שהמדיניות המוניטארית עושה את העבודה, ושיש לענות על הקשיים הכלכליים שנותרו באמצעות רפורמות מבניות", הוסיף. "בוא נהיה בוטים, יש כבר נטיות ברורות לכך שבאירופה מאמצים גישה זהה. לדוגמה, הצהרות של קובעי מדיניות שהאינפלציה הנמוכה אינה באמת בעיה מכיוון שהיא נובעת בעיקרה מהתאמות נחוצות במדינות מוכות החובות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x