$
כלכלה ומדיניות

בשל מחלוקת בקונגרס: תוכנית הקצבאות למובטלים תיפסק החל מהיום

יותר ממיליון משפחות אמריקאיות יתחילו את 2014 במצב קשה יותר, זאת לאחר שהקונגרס לא חידש את התוכנית לתשלום קצבאות חירום למובטלים לפני שיצא לחופשת חג המולד

סוכנויות הידיעות 13:5128.12.13
יותר ממיליון משפחות אמריקאיות יתחילו את 2014 במצב קשה יותר ובאי וודאות לעתיד לאחר שתשלומי קצבאות האבטלה ששולמו כחלק מתכנית ההבראה לכלכלה של מימשל אובמה ייפסקו היום.

 

התשלום ל-1.3 מיליון מובטלים נפסקו כיוון שהקונגרס לא חידש את התוכנית הפדרלית של תשלום קיצבאות חירום למובטלים לפני שיצא לחופשת חג המולד. בבית המחוקקים האמריקאי צפוי להתנהל מאבק קשה על התכנית עם תחילת המושב הבא לאחר חגיגות השנה האזרחית החדשה.

 

עבור המובטלים, המשמעות היא הפסקה של קצבה חודשית בת 1,166 דולר בממוצע, והידוק חגורה משמעותי.

 

יריד תעסוקה בקליפורניה יריד תעסוקה בקליפורניה צילום: בלומברג

 

הנשיא אובמה התקשר מהוואי, בה הוא מבלה את חופשת החגים, לשני סנאטורים שמציעים להאריך את התכנית והבטיח את תמיכתו. בבית הלבן אמרו שהקונגרס צריך לנוע במהירות כדי לאשר את התכנית שנמצאת "בעדיפות כלכלית דחופה".

 

אנליסטים אומרים שהפסקת תשלום דמי האבטלה עלולה לפגוע גם בכלכלה כולה, מעבר לפגיעה במובטלים, כיוון שהיא תעכב את התאוששות הצריכה הפרטית החיונית לצמיחה.

 

התכנית, שהחלה תחת הנשיא בוש והורחבה במימשל אובמה, מספקת סיוע למובטלים שמיצו את דמי האבטלה הניתנים ברמת המדינה, אך עדיין לא מצאו עבודה. ברוב המדינות בארה"ב, דמי אבטלה מוגבלים לשישה חודשים. אם התוכנית לא תוארך, צפויים להצטרף ביוני מובטלים רבים נוספים שאין להם מענה. לפי משרד התקציב של הקונגרס, המשך התוכנית ב-2014 עשוי לעלות 47 מיליארד דולר. הבית הלבן אומר שהתכנית הגנה על 11 מיליון אנשים ויותר מ-17 מיליון ילדים מלהידרד לעוני.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x