$
כלכלה ומדיניות

עוקפים את בגדד: כורדיסטאן תספק נפט לטורקיה

ההסכם מעורר חששות בבגדד מהכרזת עצמאות של החבל, והממשלה שם מסרבת לאשר את העסקה. טורקיה: ההסכם מיטיב עם כולם

סוכנויות הידיעות 10:2504.12.13

החבל האוטונומי כורדיסטאן שבעיראק חתם על הסכם אספקת נפט לטורקיה דרך צינור באורך 200 ק"מ, שהקמתו עלתה 350 מיליון דולר, ושהדליק בבגדד אורות אדומים של מעין הצהרת עצמאות.

 

"הוול סטריט ג'ורנל" מדווח כי ההסכם התקדימי, שלפיו יסופקו לטורקיה 300 אלף חביות נפט ביום, מגביר את המתיחות עם ממשלת עיראק, שחוששת שהמהלך יחזק את הקריאות לעצמאות החבל. בגדד מסרבת לאשר את העסקה, שאותה היא מגדירה כלא חוקית.

 

נצ'רבאן ברזאני, ראש ממשלת חבל כורדיסטאן נצ'רבאן ברזאני, ראש ממשלת חבל כורדיסטאן צילום: בלומברג

 

בכורדיסטאן דוחים את ההאשמות. "באמצעות עסקת שיתוף הפעולה חסר התקדים הזה עם טורקיה, אנחנו מציגים לכולם פנים חדשות של עיראק, אנחנו מראים כי לא מדובר באיום", טען נצ'רבאן ברזאני, שעומד בראש הממשלה המקומית של כורדיסטאן, בכנס נפט וגז שנערך ביום שני בארביל בירת כורדיסטאן. "העסקה הזו היא אינטרס של עיראק, וההיסטוריה תוכיח זאת".

 

טורקיה התחייבה לארגן שיחות משולשות בין ארביל, בגדד ואנקרה בניסיון לפתור את המשבר.

 

עיראק הזהירה בעבר כי תפעל נגד כל ניסיון חד־צדדי מצד כורדיסטאן לשווק את הנפט שבשטחה, אפילו באמצעים צבאיים, אך סגן ראש הממשלה העיראקי רוז נורא שוויס נשמע מפויס ביום שני. "ברגע שנעביר חוק חלוקת רווחים, הבעיות שלנו ייפתרו בדרכי שלום", הודיע.

 

לטענת טורקיה העסקה תיטיב עם כולם: טורקיה תקבל נפט, כורדיסטאן תרוויח הכנסה נוספת ותקבל שליטה גדולה יותר על הכלכלה שלה, ועיראק תחלוק בהכנסות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x