$
המזרח התיכון

הסנאט: תקיפה בסוריה - לא יותר מחודשיים

לאחר דיון ארוך שכלל הסברים ממזכיר המדינה, שר ההגנה והרמטכ"ל האמריקני, הושגה הסכמה בוועדת החוץ של הסנאט לגבי התקיפה בסוריה. על פי ההצעה, התקיפה תוגבל ל-60 ימים עם אפשרות להאריך אותה בחודש נוסף בהתאם להתפתחויות. בנוסף, תיאסר כניסה קרקעית של חיילים אמריקנים

יצחק בן חורין, ynet 09:0104.09.13

וושינגטון. יש הסכמה: יו"ר ועדת החוץ של הסנאט הודיע הלילה (ד') כי הושגה הסכמה בנוגע לתקיפה בסוריה. על פי הצעת ההחלטה, הפעולה תוגבל לחודשיים אך ניתן יהיה להאריכה בחודש נוסף, והיא לא תכלול כניסה קרקעית של חיילים לשטח סוריה.

 

ההצעה תעלה להצבעה בוועדה במהלך היום ואם תאושר, היא תעלה להצבעה בסנאט ב-9 בספטמבר. זאת לאחר שגובשה על דעתם של יו"ר ועדת החוץ של הסנאט האמריקני, הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז, יחד עם הבכיר הרפובליקני בוועדה, הסנאטור בוב קורקר.

 

לקראת תקיפה? הדיון בוועדת הסנאט

 

"הגענו להצעה שמייצגת את הרצונות והדאגות של הדמוקרטים והרפובליקנים כאחד", אמר מננדז. "ביחד סיכמו על הצעה שתיתן לנשיא אובמה את הסמכות לפעול נגד הצעדים הבלתי חוקיים של נשיא סוריה, בשאר אסד, נגד עמו", הוסיף הסנאטור הדמוקרטי. עוד אמר מננדז כי לארה"ב יש מחויבות להגיב ולא להמשיך לחזות מהצד בטרגדיה ההומניטרית שמתחוללת בסוריה.

 

ההתפתחות האחרונה באה לאחר ערב ארוך של דיונים שהתקיים בוועדת החוץ בסנאט בהשתתפות מזכיר המדינה, ג'ון קרי, שר ההגנה, צ'אק הייגל, והרמטכ"ל האמריקני, הגנרל מרטין דמפסי.

 

בפתח הדיון אמר קרי: "ישראל, טורקיה וירדן מביטות בנו ורואות שהן במרחק קטן מהסכנה. אזרחיהן מסתכלים עלינו ורוצים לקבל אישור שהמילה שלנו שווה משהו. העולם צריך להבין שכשאנחנו אומרים 'לעולם לא עוד' אנחנו לא מתכוונים ל'לא יקרה מתישהו'. 'לעולם לא עוד' פירושו 'לעולם לא עוד". קרי גם נשאל אם אובמה יורה על תקיפה גם בלי אישור הקונגרס, אך הוא סירב להשיב לשאלה.

 

שר ההגנה הייגל שר ההגנה הייגל צילום: רויטרס

 

שר ההגנה הייגל הזהיר בדבריו כי אם בית הנבחרים האמריקני לא יצליח להסכים על יציאה למבצע צבאי בסוריה, הדבר יפגע באמינות ארה"ב ובהבטחתה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

 

הגנרל דמפסי אמר בדיון: "אני רוצה לצאת חזק יותר מהתקיפה מהאופן שבו נכנסתי אליה. אני בטוח ביכולתנו להרתיע ולפגוע ביכולתו של אסד". הוא הוסיף כי ישנה אפשרות שהתקיפה האמריקנית בסוריה עשויה לפגוע "בכל היכולות" של אסד.

 

ההסכמה שהושגה בוועדת החוץ לא מפתיעה. לדמוקרטים יש רוב של 10 חברים לעומת שמונה בוועדה, שבה יושבים סנאטורים העוסקים ומעורים בנושאי חוץ. שימועים והצבעות צפויים גם בוועדת השירותים המזויינים ובוועדת המודיעין, לפני שהנוסח המוסכם יגיע להצבעה במליאת הסנאט. אם לא יהיו "תקלות" בדרך, ההצעה תעלה להצבעה בסנאט ב-9 בספטמבר.

 

הליך דומה צפוי גם בשלוש הוועדות המקבילות בבית הנבחרים לפני שהנושא יובא להצבעה במליאת בית הנבחרים, שם יש רוב רפובליקני וקשיים להנהגה לכפות משמעת על הצירים.

 

במקביל, הנשיא אובמה המריא הלילה לשבדיה שם יערוך ביקור בן יום אחד ומשם ימשיך לרוסיה לפסגת 20 המדינות המתועשות שתיערך בסנט פטרסבורג. הלילה ציין גורם בבית הלבן כי אובמה לא צפוי להיפגש רשמית עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, עמו התגלעו מתחים בשל התקיפה המדוברת. עם זאת, ציין הגורם כי ייתכן ששני הנשיאים ייפגשו בשולי הוועידה. כמו כן הוא סיפר כי אובמה יערוך פגישות עבודה עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, ונשיא צרפת, פרנסואה הולנד.

 

אובמה מקווה לחזור לוושינגטון כשסביבו תמיכה בינלאומית רחבה יותר, שתחזק את מצבו לקראת ההצבעות המכריעות בקונגרס. בשל הקושי המסתמן להעביר את ההחלטה על התקיפה, הנשיא האמריקני הזמין לבית הלבן את מנהיגי הדמוקרטים והרפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים, ואת הבכירים משתי המפלגות בוועדות שבהן יתקיימו השימועים. בישיבה הסגורה יכול היה אובמה לחשוף בפניהם מידע מודיעיני, שהוא לא יכול להציג לציבור הרחב מבלי להסתכן בחשיפת מקורות מידע ושיטות פעולה.

 

אובמה זכה לקטוף פירות ראשונים מפגישה הזו, שכן מיד עם סיומה התייצב יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, בפני העיתונאים והודיע על תמיכתו בנשיא אובמה ובהחלטה על תקיפה בסוריה.

 

שגריר ישראל בארה"ב: אסד חייב לשאת באחריות

 

שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן אמר כי "ישראל מסכימה עם הנשיא אובמה שהשימוש בנשק כימי הוא פעולה נתעבת ומשטר אסד חייב לשאת באחריות וחייבות להיות לכך השלכות בינלאומיות".

 

במקביל, השדולה למען ישראל בגבעת הקפיטול, איפא"ק, פרסמה הצהרת תמיכה בממשל האמריקני וקראה לחברי הקונגרס להעניק לאובמה סמכות לפעול בסוריה. ממשל אובמה ביקש תמיכה פומבית של ידידי ישראל בהצבעה בעד התקיפה וההחלטה של איפא"ק להשמיע את עמדתה בפומבי, תעניק לאובמה רוח גבית. גם הליגה למניעת השמצה, אחד הארגונים היהודים הגדולים והחשובים בארה"ב, פרסם הודעת תמיכה בבקשת הממשל לתקוף בסוריה.

 

בנוסף, עוזר של מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון, אמר לאתר "פוליטיקו" כי היא תומכת בדרישת אובמה מהקונגרס לאשר תקיפה ממוקדת בסוריה. "קלינטון תומכת במאמצי הנשיא להפעיל את הקונגרס להגיב בעוצמה ובצורה ממוקדת בתגובה לשימוש המבחיל של משטר אסד בנשק כימי", אמר העוזר.

 

קלינטון שנחשבת למועמדת הפוטנציאלית בעלת הסיכויים הגדולים ביותר אם תרצה לזכות במועמדות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות בשנת 2016, נתבקשה להשמיע את קולה כדי לסייע לממשל שבו שירתה בקדנציה הראשונה של הנשיא אובמה.

 

קלינטון השתדלה מאז שסיימה את תפקידה להנמיך פרופיל ציבורי, פרט לארוחת צהריים מתוקשרת עם אובמה בבית הלבן, אך היעדר תגובה של קלינטון בנושא היה מתפרש כהתנגדות שלה למהלכי הממשל.

 

ניו יורק טייימס פירסם בעבר שקלינטון יחד עם ראש ה-CIA דאז תמכה בקיץ שעבר בהענקת סיוע של כלי נשק לאופוזיציה הסורית. גם שר ההגנה דאז, לאון פאנטה, תמך בכך, אולם הנשיא האמריקני החליט לא לסייע לאופוזיציה משום שאי אפשר היה לדעת מי באמת יקבל את הנשק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x