$
כלכלה ומדיניות

מאפגניסטן להאיטי: המדינות המסוכנות בעולם

ביקור ב-13 המדינות שדירגה חברת ניהול הסיכונים הלונדונית AON הוא לא רק סכנת חיים אלא גם לא מומלץ למשקיעים זרים

סוכנויות הידיעות 23:1821.08.13

חברת ניהול הסיכונים הלונדונית AON ערכה רשימה של המדינות המסוכנות בעולם. המדינות, שפורסמו באתר של "פורבס", זכו לדירוג הגבוה ביותר בסולם סיכונים שיצרו בחברה. מדובר במדינות עם בעיות כלכליות ופוליטיות גדולות, חלקן מחוץ לעולם המפותח, שבהן רצח והרג הם מעשים של יום יום, ובהתאם לא מומלץ למשקיעים זרים להגיע לשם.

 

אפגניסטן

 

 

 

לאחר עשורים של קונפליקטים המדינה ממשיכה לסבול מרמות גבוהות במיוחד של אלימות פוליטית וסיכון פוליטי. ההשפעה הנמוכה שיש לממשלה על המדינה כולה מובילה לעיכובים בשרשרת האספקה ובנוסף, גורמת לתגובה חלשה לזעזועים. מעבר לכך, רמות השחיתות גבוהות ביותר. המדינה אמנם מקלה על פתיחת עסקים, אך התשתיות אינן מספיקות וקשה להשיג גישה לאשראי.

 

צ'אד

 

 

יצואנית הנפט ממערב אפריקה ממשיכה להציג סיכונים פוליטיים משמעותיים הנובעים מהגיוון באוכלוסייה, רמות השכלה נמוכות והתערבות רבה של הממשלה בכלכלה. המצב הפוליטי כמעט ולא השתנה ב-2012, אף שמחירי הנפט הגבוהים עזרו להקל על הבעיות הפיסקאליות והפיננסיות, ואפשרו לממשלה לשלם חלק מהחובות שלה, אם כי לא מספיק כדי להשקיע בתשתיות.

 

קונגו

 

 

סיכונים פוליטיים וביטחוניים ממשיכים להשפיע על קונגו, בעוד ממשלת קינשאסה מתקשה לאחד את המדינה. חוסר הוודאות משפיע קשות על העסקים במדינה וההגנה על המשקיעים מאוד מוגבלת. התנגדות הולכת וגדלה מצד האופוזיציה והחשש שמלחמת אזרחים תפרוץ במזרח המדינה, הם הגורמים העיקריים שעומדים מאחורי חוסר הוודאות הפוליטי.

 

האיטי

 

 

רמת היעילות הנמוכה במיוחד של הממשלה בהאיטי, השחיתות הפושה, רגולציה נמוכה והיעדר הגנה על זכויות קניין מאפיינים את סביבת ההשקעות במדינה. בנוסף לכך, שיעור האלימות במדינה גבוה מאוד.

 

איראן

 

 

באיראן יש רמות גבוהות של סיכונים פוליטיים וסביבה עסקית חלשה, הנובעת בעיקר מהסנקציות הכלכליות שהוטלו על המדינה, ובאה לידי ביטוי בלחץ על שער החליפין, שחיתות והתערבות גבוהה של הממשלה והצבא בכלכלה. הממשלה ניצלה את הסנקציות כדי לרכז את השלטון ולערער על תפקידם של העסקים הפרטיים. הרמות של אלימות פוליטית, הפרעות לשרשרת האספקה והתערבות פוליטית במדינה נחשבות בין הגבוהות במזרח התיכון.

 

עיראק

 

 

המצב הפוליטי הנוכחי נראה פגיע במיוחד בשל לחצים מקומיים ואזוריים המופעלים, בעוד שהחלוקה בעם הולכת ומחמירה. 10 שנים לאחר הפלישה האמריקאית, המדינה ממשיכה לסבול מרמות גבוהות של אלימות פוליטית - ברמה העולמית היא מדורגת בקטגוריה זו רק אחרי סוריה, אפגניסטן וסומליה. על אף עתודות הנפט הגבוהות, הממשלה מפגינה חוסר יעילות ואינה מצליחה ליישם את הרפורמות המשפטיות הנחוצות למשיכת השקעות זרות הנחוצות לבניית תשתות.

 

צפון קוריאה

 

 

המדינה מזכירה אזור מלחמה. אופיו העמום של הממשל מקשה לדעת באיזו מידה הצליח קים ג'ונג און לרכז את השליטה מאז ירש את השלטון ב-2011, והעלה סיכונים משפטיים ורגולטוריים נוספים בפני המשקיעים.

 

סומליה

 

 

הסביבה הפוליטית והעסקית במדינה זו ממזרח אפריקה היא עוינת ביותר, והפעילות הזרה כמעט ואינה מורגשת. הביטחון השתפר במידה מסוימת מאז גורשו ממוגדישו הבירה כוחות של אל קעידה באוגוסט 2012, אך האיום של התקפה וחטיפות נותר עדיין גבוה. לאחר שני עשורים ללא ממשלה, הרשויות שנבחרו לא מכבר אינן בעלות השפעה או נוכחות מחוץ לבירה.

 

סודן

 

 

המדינה מצפון-מזרח אפריקה מתמודדת עם רמות גבוהות ביותר של חוסר יציבות פוליטי, המשקף את הפירוד האתני והשבטי במדינה וכן את הבעיות הפיסקאליות שהולכות ומצטברות מאז שדרום סודן הכריזה על עצמאות ביולי 2011, הכרזה שהובילה לכך שסודן הפסידה את מרבית עתודות הנפט שלה. שתי המדינות ממשיכות להתנגש משני צדי הגבול, ומערערות בכך על ייצור הנפט וההשקעות. חוסר הוודאות הפוליטי הגובר מעלה את הסבירות לאלימות פוליטית.

 

סוריה

 

מתנגדי המשטר בסוריה מתנגדי המשטר בסוריה צילום: איי אף פי

 

המדינה נמצאת בעיצומו של סכסוך אלים, שמונע ממנה להיות כר פורה לפעילות עסקית. רמות הסיכונים הפוליטיים והעסקיים גבוהות ביותר, וסוריה הולכת ונהיית מבודדת. הסיוע מאיראן ומרוסיה אינו צפוי לעזור למנוע משבר חובות ממשלתיים מלא.

 

ונצואלה

 

 

מדדי הסיכון של ונצואלה נותרו גבוהים. מחירי הנפט הגבוהים אמנם חיזקו את היכולת של הממשלה לעמוד בתשלומי החובות שלה, אף שהמצב הפיסקאלי הוחמר בצורה משמעותית ב-2012, והנכונות לשלם נותרה סיכון לא קטן בפני עצמו.

 

תימן

 

 

חלקים נרחבים במדינה פועלים ללא משטר חוק בעוד ששיעור האבטלה גבוה מ-50%. במקביל, יצוא הנפט נפגע מהתקפות חוזרות ונשנות על הצינורות. קבוצות מיליטנטיות אסלאמיות בהובלת אל קאעידה הקימו מאחזים בדרום המדינה, והפיצול האזורי גדל לאחר הדחתו של הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סלאח ב-2011.

 

זימבבואה

 

רובט מוגבה, הנשיא הנצחי והמושחת של זימבבואה רובט מוגבה, הנשיא הנצחי והמושחת של זימבבואה

 

המדינה בדרום יבשת אפריקה ממשיכה לסבול מרמות גבוהות של סיכון פוליטי, כולל מחלוקות סביב תהליך הבחירות. פערים כלכליים וחברתיים מערערים על האחדות החברתית, ועשויים לגרום לחוסר יציבות. התקפות אלימות ומערכת רגולציה מוגבלת מקשים על האקלים העסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x