$
כלכלה ומדיניות

ונצואלה וניקרגואה הציעו לסנודן מקלט מדיני

סנודן תקוע בשדה התעופה במוסקבה ומבוקש על ידי ארצות הברית לאחר שהדליף כי המעצמה עקבה אחרי שיחות ואימיילים של אנשים

בלומברג 11:0506.07.13

נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו הציע לאדוארד סנודן מקלט מדיני, מהלך שעשוי להוביל לתקרית דיפלומטית בין ארצות הברית ויצואנית הנפט הגדולה ביותר בדרום אמריקה.

 

"החלטנו להעניק לסנודן, האדם הזה שמייצג את זכויות האדם בינלאומיות, הגנה מרדיפה על ידי האימפריה החזקה ביותר בעולם", אמר אתמול מדורו בסיומה של צעדה לחגיגות יום העצמאות של ונצואלה.

 

אתמול הודיע גם נשיא ניקרגואה דניאל אורטגה כי יעניק לסנודן מקלט במידה ו"הנסיבות יאשרו זאת". אולם, אף אחד מהנשיאים לא ציין אם בכוונתו להנפיק לסנודן מסמכים שיאפשרו לו לטוס או דרכון חדש.

 

סנודן. ארה"ב ביטלה את דרכונו סנודן. ארה"ב ביטלה את דרכונו צילום: רויטרס

 

סנודן (30) תקוע בשדה התעופה במוסקבה, לאחר שארצות הברית ביטלה את הדרכון שלו והוא עצר את בקשתו לקבלת מקלט מדיני ברוסיה. בויקיליקס טוענים כי הוא העביר בקשות דומות ל-26 מדינות, ביניהן ונצואלה וניקרגואה.

 

המרדף האמריקאי אחר סנודן, שבחודש שעבר חשף עצמו כמקור מאחורי הדלפת התוכניות של סוכנות הביטחון הלאומית האמריקאית שעקבו אחר שיחות טלפון ואימיילים, פגע בחלק מהקשרים הדיפלומטיים של המדינה. נשיא בוליביה אבו מוראלס לדוגמה, טען כי ארה"ב עמדה מאחורי העיכוב של הטיסה שלו מרוסיה, לאחר חשדה שסנודן נמצא על המטוס.

 

על אף ההצעות הלבביות מצד ונצואלה וניקרגואה, גרגורי וויקס, ראש החוג ללימודי אמריקה הלטינית באוניברסיטת צפון קרולינה, מציין כי הן חסרות תוכן כל עוד סנודן נשאר תקוע בשדה התעופה במוסקבה. "נראה שזו רק סערה בכוס תה", הוא מעריך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x